Reklama

Ładowanie...

Świętość z przeszkodami

31.10.2004
Czyta się kilka minut
Zajrzałem do alfabetycznego katalogu świętych pod literkę z. Zachariasz, Zdzisława, Zenobiusz... Zacheusza nie ma. Zaglądam do kalendarza - nie znajduję. Może internet? Wklepuję w przeglądarkę: św. Zacheusz. Podobno taka fraza w sieci nie istnieje! Zaczynam się zastanawiać, dlaczego człowiek, którego tak mocno dotknęła obecność Jezusa, nie znalazł miejsca w katolickim kalendarzu. Czytam jeszcze raz fragment Ewangelii o nawróceniu celnika z Jerycha. Po kolejnej lekturze zauważam, że jego droga do zbawienia przypominała tor z przeszkodami.
-

---ramka 340552|prawo|1---Pierwszą przestrzenią, w której Zacheusz doświadczał oporu, było jego lenistwo. Na początku musiał zmobilizować się do pokonania krępującego poczucia winy. Profesja celnika naznaczona była nieuczciwością i kolaboracją z okupantem. Na szczęście chęć zobaczenia Jezusa była ważniejsza od wstydu. Gdy spotkanie się dokonało, na nawróconego celnika czyhała jednak pokusa rozleniwiającej radości. Znasz zapewne wzniosłe przeżycia, z których nie wynikają żadne zmiany. Szczęśliwie Zacheusz nie poprzestał na jałowych emocjach, ale zdecydował się naprawić wyrządzone krzywdy i wspierać ubogich.

Inną przeszkodą był tłum, który znał grzechy Zacheusza. Podejrzewam, że Jezusa otaczali w Jerychu ludzie skrzywdzeni przez przełożonego celników, pogardzający jego zawodem, oraz konkurenci, których pokonał w walce o stanowisko. Wykorzystując możliwość...

2608

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]