Reklama

Światy nieprawdziwe

Światy nieprawdziwe

06.02.2007
Czyta się kilka minut
Juliusz Machulski
M

MATEUSZ FLAK: - W "Tygodnikowej" dyskusji na pierwszym planie nieoczekiwanie znalazła się produkcja. Kim jest modelowy producent filmowy?

JULIUSZ MACHULSKI: - Mówiąc w skrócie, producent ma spowodować powstanie filmu: znaleźć temat, scenarzystę, reżysera, często także aktorów. Wbrew temu, co na tych łamach mówili Roman Gutek i Wojtek Marczewski, producent nie przeznacza na produkcję filmową własnych pieniędzy. To inwestor, czyli wielkie studio filmowe lub osoba prywatna powierza mu środki. Ale producent też inwestuje: musi kupić prawa do scenariusza, zrobić dokumentację. Na całym świecie część gaży za film przeznacza się na rozwój następnych, chodzi głównie o pracę nad scenariuszem. Scenarzysta przychodzi z pomysłem, a producent daje mu zaliczkę na dalsze pisanie.

W Ameryce producent jest panem i władcą, trzeba być naprawdę uznanym reżyserem...

15876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]