Reklama

Świadomość „my”

Świadomość „my”

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Prof. Zdzisław Mach: Tożsamość to nie emblemat, lecz wspólnota działań. Mając sprawne instytucje unijne, zaczniemy de facto funkcjonować jako wspólny organizm, nawet jeśli nie będzie na nim unijnej etykietki. I stwierdzimy dzięki temu, że Unia to nasz świat. Rozmawiał Michał Kuźmiński
M

Michał Kuźmiński: Gdyby miał Pan się przenieść w czasie o 10-20 lat, w jakiej Unii Europejskiej chciałby się Pan znaleźć?

Prof. Zdzisław Mach: Jestem z przekonania federalistą i uważam, że Unia powinna zmierzać do modelu politycznej federacji, oczywiście przy zachowaniu takiej odmienności, która zachowałaby kulturową mozaikę Europy.

Federacja nie oznacza zniknięcia państwa narodowego, lecz osłabienie jego roli na rzecz wzmocnienia poziomu lokalnego, a z drugiej strony - unijnego. Zamiast jednego, dominującego centrum władzy, działają wtedy trzy: lokalny, państwowy i europejski.

Ale konieczne jest do tego wynegocjowanie podstaw aksjologicznych: takich wartości, które pozwoliłyby Europie wspólnie realizować swoje cele, a jednocześnie w pewnych aspektach zachowywać odrębność kulturową.

Przy...

6516

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]