Reklama

Ładowanie...

Nieugięty z Chartumu

w cyklu STRONA ŚWIATA
22.01.2019
Czyta się kilka minut
Arabska Wiosna, która poobalała tyranów w Maghrebie i wywróciła Bliski Wschód, z ośmioletnim opóźnieniem dotarła do Sudanu. Ale tamtejszy władca, który panuje już drugie ćwierćwiecze, jak nikt na świecie wie, w jaki sposób przetrwać polityczne niepogody.
Antyrządowe protesty przed meczetem w Chartumie, 18 stycznia 2019 r. / FOT. AFP/East News
Antyrządowe protesty przed meczetem w Chartumie, 18 stycznia 2019 r. / FOT. AFP/East News
O

Omar al-Baszir liczy sobie już 75 lat, z których ostatnie trzydzieści zeszło mu na rządzeniu krajem, niegdyś największym w całej Afryce. Baszir przeżył już chyba wszystko – wojny domowe, zbrojne rebelie, uliczne rozruchy, pałacowe spiski i próby przewrotów, demokrację narzuconą przez Afryce przez Zachód pod koniec zeszłego stulecia, dżihadystów, którzy rozpanoszyli się w Chartumie oraz sankcje, ostracyzm i bombardowania, jakimi Zachód karał Sudan za to, że udzielił gościny banitom. Baszir, mistrz w sztuce przetrwania, choć oskarżany przez Zachód o wspieranie terroryzmu, przeżył wydaną przez Amerykę światową wojnę z terrorystami. Udało mu się też umknąć przed listami gończymi, rozesłanymi za nim przez Międzynarodowy Trybunał Karny, oskarżający go o wojenne zbrodnie. Przeżył kilka gospodarczych zapaści jego państwa, a nawet jego rozpad. A jednak to trwające drugi miesiąc antyrządowe...

13962

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]