Reklama

Sto lat!

Sto lat!

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Muzyczny Festiwal Polskiego Radia miał dotąd wybranego bohatera i określony temat: muzykę Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego, Lutosławskiego... Bohaterem jubileuszowego festiwalu była po prostu polska muzyka i Polskie Radio.
W

W programie znalazły się dwudziestowieczne utwory polskich kompozytorów zamówione na przestrzeni 80 lat przez radio, wśród wykonawców - radiowe orkiestry (NOSPR, Amadeus, Polska Orkiestra Radiowa). Festiwal był więc przeglądem tego, co wydarzyło się w polskiej muzyce w ubiegłym wieku; przypomnieniem i wydobyciem z milczenia, bo przecież ta właśnie muzyka nie stanowi głównego nurtu repertuarowego polskich filharmonii.

A szkoda, bo jest czego słuchać. Festiwal otworzył “Tren pamięci ofiar Hiroszimy" (1960) Krzysztofa Pendereckiego - utwór do dziś wywołujący dreszcz emocji, świeży, żywy, niesłychanie przejmujący. “Divertimento" (1978) Marka Stachowskiego pokazało, jak wiele straciliśmy po nagłej śmierci tego kompozytora. Podobnej kruchości muzycznej nie ma w tej chwili chyba nikt, kruchości jakby z Chopina, która nie rozpada się, nie niknie, tylko trwa spojona...

4503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]