Reklama

Ładowanie...

Sto lat!

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Muzyczny Festiwal Polskiego Radia miał dotąd wybranego bohatera i określony temat: muzykę Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego, Lutosławskiego... Bohaterem jubileuszowego festiwalu była po prostu polska muzyka i Polskie Radio.
W

W programie znalazły się dwudziestowieczne utwory polskich kompozytorów zamówione na przestrzeni 80 lat przez radio, wśród wykonawców - radiowe orkiestry (NOSPR, Amadeus, Polska Orkiestra Radiowa). Festiwal był więc przeglądem tego, co wydarzyło się w polskiej muzyce w ubiegłym wieku; przypomnieniem i wydobyciem z milczenia, bo przecież ta właśnie muzyka nie stanowi głównego nurtu repertuarowego polskich filharmonii.

A szkoda, bo jest czego słuchać. Festiwal otworzył “Tren pamięci ofiar Hiroszimy" (1960) Krzysztofa Pendereckiego - utwór do dziś wywołujący dreszcz emocji, świeży, żywy, niesłychanie przejmujący. “Divertimento" (1978) Marka Stachowskiego pokazało, jak wiele straciliśmy po nagłej śmierci tego kompozytora. Podobnej kruchości muzycznej nie ma w tej chwili chyba nikt, kruchości jakby z Chopina, która nie rozpada się, nie niknie, tylko trwa spojona...

4503

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]