Reklama

Stań się człowiekiem

27.08.2018
Czyta się kilka minut
ANSELM GRÜN OSB, benedyktyn: Znam księży, którzy żyją tylko religijnością odgórną i nie mają kontaktu ze swoim poranionym wnętrzem. Efekt jest taki, że wszystko wiedzą najlepiej.
JUERGEN BLUME / EPD / EAST NEWS
P

PIOTR SIKORA: Papież Franciszek lubi porównywać Kościół do szpitala polowego. Jest to bardzo bliskie temu, co można przeczytać w wielu książkach Ojca – że życie chrześcijańskie jest procesem leczenia, uzdrowienia. Na czym polega choroba i czym jest lekarstwo?

ANSELM GRÜN OSB: Chorób jest wiele i mają różną naturę. Ja zajmuję się przede wszystkim tymi psychicznymi. I zauważam, że niektórzy ludzie chcieliby użyć Jezusa jako czarodzieja, który miałby im zabrać chorobę, a oni sami nie chcą się w środku zmieniać. Np. perfekcjoniści boją się popełnić błąd. Niektórzy chcą, by Bóg zabrał im lęk, który w sobie noszą, ale chcą pozostać perfekcjonistami. Co oczywiście jest niemożliwe.

Leczenie tych chorób zawsze odbywa się w trakcie spotkania, podczas którego pokazujemy Bogu swoje wnętrze – i obecne w nim lęki, strachy. On swoją miłością je leczy, ale to wymaga...

17066

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]