Reklama

Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC rządowych limuzyn

Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC rządowych limuzyn

21.11.2018
Czyta się kilka minut
O ponad 141 proc. wzrosły w latach 2010-2017 koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC floty pojazdów użytkowanych przez Służbę Ochrony Państwa i jej poprzedników.
Wypadek samochodowy z udziałem premier Beaty Szydło w Oświęcimiu, 10 luty 2017 r. /  Fot. Jacek Kwiatkowski/Reporter
Wypadek samochodowy z udziałem premier Beaty Szydło w Oświęcimiu, 10 luty 2017 r. / Fot. Jacek Kwiatkowski/Reporter
W

W 2010 r. ubezpieczenie OC aut wożących polskich VIP-ów kosztowało 56,2 tys. zł. Dwa lat później na to samo wydano już 72,6 tys. zł. W 2015 r. OC pojazdów dla kluczowych osób w państwie kosztowało 73,4 tys. zł, a rok później – prawie 81,4 tys. zł. Gwałtowny skok wydatków na obowiązkowe polisy komunikacyjne przyniósł miniony rok; z budżetu wydano wówczas na ten cel ponad 135,6 tys. zł. (wszystkie te informacje otrzymaliśmy z Sekcji Komunikacji Medialnej i Społecznej SOP).

Nie wiemy, niestety, w jakim stopniu wzrost kosztów ubezpieczenia floty rządowych pojazdów wiąże się z serią wypadków powodowanych przez kierowców SOP, a w jakim ze wzrostu stawek OC po 2015 r. oraz – co wydaje się prawdopodobne – powiększeniem liczebności samej floty.

„Pojazdy wykorzystywane do realizacji ustawowych zadań SOP, w tym także w grupach ochronnych, stanowią własność SOP” – czytamy w odpowiedzi biura prasowego SOP. – „Udzielenie szczegółowej informacji dotyczącej liczby pojazdów stanowiących flotę SOP, jest niemożliwe, ponieważ wiązałoby się z określeniem sił i środków SOP, niezbędnych do realizacji zadań”.

Ubezpieczenia AC auta używane do konwojowania VIP-ów nie mają.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]