Reklama

Krawcowa od wbijania szpilek

Krawcowa od wbijania szpilek

25.08.2014
Czyta się kilka minut
Sukces można mierzyć liczbą przedstawień, aplauzem widowni i prestiżem nagród albo czystością wymowy dzieła i bezwzględną wiarą w siebie. Yasmina Reza wygrywa w tych wszystkich konkurencjach.
Yasmina Reza Fot. Pascal Victor / ARTCOMART
J

Jak pan śmiał zabrać się do adagio »Ha- mmerklavier«? Jak pan mógł choć na sekundę wyobrazić sobie siebie grającego choćby jeden akt »Hammerklavier«?” – wścieka się Beethoven na zmarłego ojca Yasminy Rezy, przychodzącego do niej we śnie. Ojciec umiera dyskretnie, powściągliwie, kulturalnie. Postępującą słabość ciała, przybierający na wadze oddech maskuje niezgrabnymi dźwiękami muzyki i „fortepianowym współzawodnictwem” z córką. „Często pracujemy nad tym samym utworem, każde z innym nauczycielem. On mi daje rady, które usłyszał od swojego, a ja od razu się niecierpliwię, bo wiem, że to mnie wtajemniczono w jedyną prawdę” – wspomina Reza. Ostatnim dziełem, które ojciec będzie ćwiczyć – tym razem samotnie – jest adagio z sonaty „Hammerklavier”, esencja późnego stylu Beethovena. Kiedy bardzo już słaby Elias Reza odegra je na prośbę córki, oboje usłyszą, jak masakruje ten utwór. Dopóki...

16156

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]