Reklama

Sport bez kondycji

Sport bez kondycji

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Zrobił się szum, bo zdobyliśmy na igrzyskach tylko 10 medali. Może to i lepiej, że bomba wybuchła, bo gdybyśmy zdobyli 15, dalej wszyscy by myśleli, że koło jakoś się kręci, a za tym kołem ktoś stoi. Niestety, ani koła, ani sternika nie ma od lat. Państwo polskie nie wypracowało żadnej strategii dotyczącej sportu i nie widać odważnego, który podjąłby się takiego zadania - dowodzi w RZECZPOSPOLITEJ (10.09). Zbigniew Boniek, niegdyś jeden z najlepszych polskich piłkarzy, następnie trener i menedżer sportowy.
A

Aby sport był lepszy, trzeba zmienić ustawę o kulturze fizycznej i kwoty, jakie państwo przeznacza na sport - 0,07 proc. rocznego budżetu to “wstyd i skandal". W bogatych krajach sięgają one od 1,5 do 2 proc., ale w biedniejszej Polsce na początek wystarczyłby 1 proc. Jak te pieniądze zdobyć? Choćby przez zmianę systemu gier liczbowych - “dochody z nich powinny być w całości kierowane do sportu, nie może być mowy o prywatnej własności". Powinno powstać też Ministerstwo Sportu, bo jego likwidacja i przekazanie sportu do resortu edukacji było błędem. Władza zaczęła się rozmywać, bo polskim sportem zajmować się zaczęły trzy ośrodki: MENiS, Polska Konfederacja Sportu i Polski Komitet Olimpijski.

Tyle że równocześnie należy oddzielić sport masowy i amatorski od profesjonalnego: zadaniem Ministerstwa Sportu byłoby finansowanie i promowanie wyłącznie sportu masowego...

3218

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]