Reklama

Ładowanie...

Sport bez kondycji

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Zrobił się szum, bo zdobyliśmy na igrzyskach tylko 10 medali. Może to i lepiej, że bomba wybuchła, bo gdybyśmy zdobyli 15, dalej wszyscy by myśleli, że koło jakoś się kręci, a za tym kołem ktoś stoi. Niestety, ani koła, ani sternika nie ma od lat. Państwo polskie nie wypracowało żadnej strategii dotyczącej sportu i nie widać odważnego, który podjąłby się takiego zadania - dowodzi w RZECZPOSPOLITEJ (10.09). Zbigniew Boniek, niegdyś jeden z najlepszych polskich piłkarzy, następnie trener i menedżer sportowy.
A

Aby sport był lepszy, trzeba zmienić ustawę o kulturze fizycznej i kwoty, jakie państwo przeznacza na sport - 0,07 proc. rocznego budżetu to “wstyd i skandal". W bogatych krajach sięgają one od 1,5 do 2 proc., ale w biedniejszej Polsce na początek wystarczyłby 1 proc. Jak te pieniądze zdobyć? Choćby przez zmianę systemu gier liczbowych - “dochody z nich powinny być w całości kierowane do sportu, nie może być mowy o prywatnej własności". Powinno powstać też Ministerstwo Sportu, bo jego likwidacja i przekazanie sportu do resortu edukacji było błędem. Władza zaczęła się rozmywać, bo polskim sportem zajmować się zaczęły trzy ośrodki: MENiS, Polska Konfederacja Sportu i Polski Komitet Olimpijski.

Tyle że równocześnie należy oddzielić sport masowy i amatorski od profesjonalnego: zadaniem Ministerstwa Sportu byłoby finansowanie i promowanie wyłącznie sportu masowego...

3218

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]