Reklama

Ładowanie...

Spełniony sen alchemika

Spełniony sen alchemika

02.08.2021
Czyta się kilka minut
M

Metodę zamiany wody w metal – bez poddawania jej działaniu kosmicznych czy nadprzyrodzonych sił – opisali w „Nature” Philip E. Mason z Czeskiej Akademii Nauk i współpracownicy.

Destylowana woda nie przewodzi prądu, bo jej elektrony są uparcie przywiązane do własnych atomów. Woda z kranu jest przewodnikiem jedynie dzięki rozpuszczonym w niej solom. Każdy materiał może jednak nabrać metalicznych właściwości, jeśli podda się go odpowiedniej presji. Metaliczna woda istnieje w jądrach gazowych planet. Np. na Jowiszu jej cząsteczki są zgniatane pod ciśnieniem milionów atmosfer, co sprawia, że powłoki walencyjne, zewnętrzna warstwa elektronów, zaczynają się na siebie nakładać.

Badacze założyli, że metaliczne właściwości woda może „pożyczyć” od metali takich jak sód czy potas, które łatwo oddają elektrony. Oba eksplodują jednak w kontakcie z wodą. Naukowcy umieścili więc strzykawkę z płynnym sodem i potasem w komorze próżniowej i wycisnęli z niej kropelki, które poddali działaniu pary. Woda utworzyła na nich cieniutką warstwę i zaczęła przechwytywać elektrony oraz dodatnie jony z metali. Proces zachodził szybciej niż reakcja wybuchowa. W efekcie woda na kilka sekund zmieniła kolor na złotobrązowy i stała się przewodnikiem. Metaliczne właściwości udało się potwierdzić za pomocą spektroskopii.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki "Strefy Cyberwojny". Stypendysta Fundacji Knighta...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]