Reklama

Ładowanie...

Solidarność wolnych

Solidarność wolnych

20.03.2012
Czyta się kilka minut
24 marca poznamy laureata II edycji Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności, której fundatorem jest Gdańsk.
Podczas I Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności, Gdańsk 2010 r. Rafał Czajka / Materiały prasowe EPW
D

Do tego wyjątkowego międzynarodowego wyróżnienia jury (w składzie: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg) pod przewodnictwem Krzysztofa Pomiana wybrało w tym roku tomy wierszy ośmiorga twórców, których przedstawiamy na dalszych stronach naszego dodatku. Ich zbiory zostały z tej okazji przetłumaczone i opublikowane w Wydawnictwie słowo/obraz terytoria. Jury przyzna dwie nagrody: dla autora najlepszego tomu (100 tys. zł) oraz dla jego tłumacza. Dwa lata temu laureatem I edycji nagrody został białoruski poeta Uładzimier Arłoŭ, którego książkę „Prom przez kanał La Manche” przetłumaczył Adam Pomorski.

Nagroda „Europejski Poeta Wolności” z mottem „wolność kultury, kultura wolności” doskonale wpisuje się w tożsamość Gdańska. To w tym mieście cyklicznie odbywają się festiwale „Solidarity of Arts” i „All About Freedom”, podczas których występują światowej sławy muzycy, grupy teatralne, prezentowane są filmy, prowadzone zajęcia edukacyjne, organizowane konferencje. We wrześniu ubiegłego roku gościło w Gdańsku 17 liderów opozycji demokratycznej z Tunezji i Egiptu, od których można było usłyszeć, że autorytetami są dla nich ludzie tacy jak Lech Wałęsa czy Bogdan Borusewicz, i że zazdroszczą Polakom, iż walkę o podstawowe prawa i ludzką godność mają już za sobą.

Dziedzictwo naszej historii jest cenne dla reszty świata, o czym świadczy także decyzja UNESCO o wpisaniu tablic z 21 postulatami strajkujących w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. na listę „Pamięć Świata” (obok Biblii Gutenberga, rękopisów Chopina czy Beethovena). Władze miasta troszczą się, aby upamiętnić ruch Solidarności. Między innymi dlatego w przyszłym roku zostanie otwarta nowa siedziba Europejskiego Centrum Solidarności, które – jak zapewnia prezydent miasta Paweł Adamowicz – łączyć ma „funkcje stricte kulturalne z naukowymi, muzealnymi, edukacyjnymi, archiwalnymi. Jest i ma pozostać centrum żywej myśli, odważnie stawiającym pytania o przyszłość solidarności w pogrążonym w kryzysie świecie – pytania o zdrowy rozsądek, naszą kondycję, obowiązki, nadzieje”.

Zdaniem prezydenta, „Gdańsk jest miastem wolności i solidarności. To nie przypadek. Gdańsk jest przede wszystkim miastem otwartym – swoistym tego symbolem mogą być gdańskie bramy: brama portu, historyczne bramy Głównego i Starego Miasta, stoczniowa brama do wolności. Sam Gdańsk jest bramą – do Europy, do przyszłości, do tradycji oraz do nowoczesności. Bowiem bramy to nie tylko budowle, to przede wszystkim przestrzenie duchowe. Jedną z takich gdańskich bram jest Nagroda »Europejski Poeta Wolności« – tyleż narzędzie promowania idei wolności i dialogu, jak i wymierny, rozłożony w czasie projekt wspierania jednej z najtrudniej przebijających się w »urynkowionym świecie« form artystycznej kreacji, jaką jest poezja”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]