Reklama

Solidarność wolnych

Solidarność wolnych

20.03.2012
Czyta się kilka minut
24 marca poznamy laureata II edycji Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności, której fundatorem jest Gdańsk.
Podczas I Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności, Gdańsk 2010 r. Rafał Czajka / Materiały prasowe EPW
D

Do tego wyjątkowego międzynarodowego wyróżnienia jury (w składzie: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg) pod przewodnictwem Krzysztofa Pomiana wybrało w tym roku tomy wierszy ośmiorga twórców, których przedstawiamy na dalszych stronach naszego dodatku. Ich zbiory zostały z tej okazji przetłumaczone i opublikowane w Wydawnictwie słowo/obraz terytoria. Jury przyzna dwie nagrody: dla autora najlepszego tomu (100 tys. zł) oraz dla jego tłumacza. Dwa lata temu laureatem I edycji nagrody został białoruski poeta Uładzimier Arłoŭ, którego książkę „Prom przez kanał La Manche” przetłumaczył Adam Pomorski.

Nagroda „Europejski Poeta Wolności” z mottem „wolność kultury, kultura wolności” doskonale wpisuje się w tożsamość Gdańska. To w tym mieście cyklicznie odbywają się festiwale „Solidarity of Arts” i „All About Freedom”, podczas których występują światowej sławy muzycy, grupy teatralne, prezentowane są filmy, prowadzone zajęcia edukacyjne, organizowane konferencje. We wrześniu ubiegłego roku gościło w Gdańsku 17 liderów opozycji demokratycznej z Tunezji i Egiptu, od których można było usłyszeć, że autorytetami są dla nich ludzie tacy jak Lech Wałęsa czy Bogdan Borusewicz, i że zazdroszczą Polakom, iż walkę o podstawowe prawa i ludzką godność mają już za sobą.

Dziedzictwo naszej historii jest cenne dla reszty świata, o czym świadczy także decyzja UNESCO o wpisaniu tablic z 21 postulatami strajkujących w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. na listę „Pamięć Świata” (obok Biblii Gutenberga, rękopisów Chopina czy Beethovena). Władze miasta troszczą się, aby upamiętnić ruch Solidarności. Między innymi dlatego w przyszłym roku zostanie otwarta nowa siedziba Europejskiego Centrum Solidarności, które – jak zapewnia prezydent miasta Paweł Adamowicz – łączyć ma „funkcje stricte kulturalne z naukowymi, muzealnymi, edukacyjnymi, archiwalnymi. Jest i ma pozostać centrum żywej myśli, odważnie stawiającym pytania o przyszłość solidarności w pogrążonym w kryzysie świecie – pytania o zdrowy rozsądek, naszą kondycję, obowiązki, nadzieje”.

Zdaniem prezydenta, „Gdańsk jest miastem wolności i solidarności. To nie przypadek. Gdańsk jest przede wszystkim miastem otwartym – swoistym tego symbolem mogą być gdańskie bramy: brama portu, historyczne bramy Głównego i Starego Miasta, stoczniowa brama do wolności. Sam Gdańsk jest bramą – do Europy, do przyszłości, do tradycji oraz do nowoczesności. Bowiem bramy to nie tylko budowle, to przede wszystkim przestrzenie duchowe. Jedną z takich gdańskich bram jest Nagroda »Europejski Poeta Wolności« – tyleż narzędzie promowania idei wolności i dialogu, jak i wymierny, rozłożony w czasie projekt wspierania jednej z najtrudniej przebijających się w »urynkowionym świecie« form artystycznej kreacji, jaką jest poezja”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]