Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Smutek Hebronu

Smutek Hebronu

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Przybiera różną postać. W pobliżu Abu Dis liczy 8 metrów, jest z betonu, zwieńczony wieżami strażniczymi. Na innych odcinkach tworzą go płoty z drutu kolczastego, rowy, kamery, pasy zaoranej ziemi i strefy buforowe. Pod Betlejem jest kombinacją obu form: zwykłego muru, elektrycznych zapór, sensorów alarmowych, rowów i drutu.
T

Tak wygląda słynny mur, który w pierwszą rocznicę uznania go za nielegalny przez Międzynarodowy Trybunał w Hadze (w lipcu 2004) odciął zamieszkałą w większości przez Arabów wschodnią Jerozolimę od reszty terenów okupowanych. Według planu betonowo-kolczasty wąż ma wyciągnąć się na 650 km, wijąc się wewnątrz palestyńskiego terytorium na głębokość od 6 do 16 km.

Na mur można patrzeć oczami Izraelczyków lub Palestyńczyków. Wiele zależy też od tego, którędy podróżny wjeżdża do Autonomii Palestyńskiej, po której stronie muru mieszka, czyjego używa transportu, jakie dokumenty mają jego towarzysze podróży i czy ma otwarte oczy. Bo oczywiście i Żydzi, i Arabowie mają na podorędziu swoje opowieści, ze starymi i nowymi argumentami. Można po prostu wysłuchać każdej ze stron, po czym wybrać którąś opcję albo pokiwać głową nad skomplikowaniem sytuacji i zachować...

12378

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]