Smoleńsk: co powinno być bezsporne

01.04.2013

Czyta się kilka minut

1. PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA ZAWIODŁY. Lot głowy państwa i towarzyszących mu osób w takich warunkach nie powinien się odbyć. Państwo nie zdało egzaminu.


2. OD LAT NARASTAŁ PROBLEM Z PRZEWOŻENIEM VIP-ÓW, sytuacja w 36. pułku groziła tragedią. Przymykanie oczu, brak nadzoru nigdy nie powinny się powtórzyć.


3. PO KATASTROFIE POPEŁNIONO WIELE BŁĘDÓW. Nie udało się dobrze zabezpieczyć terenu katastrofy i wraku. Nie zrobiono wszystkich potrzebnych ekspertyz. Zbyt pochopnie zaufano Rosjanom, z którymi współpraca ułożyła się źle. Rodziny nie otrzymały odpowiedniej pomocy, szczególnie bulwersują fakty pomylenia ciał ofiar tragedii.


4. PAŃSTWOWA KOMISJA WYKONAŁA POTĘŻNĄ PRACĘ. Jej raport przedstawia przyczynę katastrofy („zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg”), a także wytyka błędy: w organizacji lotu, szkoleniu załogi, nadzoru nad 36. pułkiem, przygotowaniu lotniska, pracy rosyjskich kontrolerów. W dokumencie są jednak błędy – np. niepoparta dowodami teza o obecności gen. Błasika w kokpicie. Komisja powinna wznowić działalność choćby po to, żeby je poprawić.


5. NIE MA DOWODÓW NA TO, ŻE DOSZŁO DO ZAMACHU. Nie można jednak wykluczyć, że w śledztwie pojawią się nowe okoliczności, które muszą zostać poddane analizie ekspertów i prokuratorów.


6. KONIECZNY JEST MERYTORYCZNY DIALOG  (wymiana analiz i odpowiedzi na nie) między ekspertami Państwowej Komisji a członkami zespołu Macierewicza. Każda wątpliwość powinna znaleźć wyjaśnienie i odpowiedź. Opinia publiczna musi być o tym informowana.


7. TRZEBA UPAMIĘTNIĆ PREZYDENTA RP i osoby, które mu towarzyszyły. Upamiętnić w sposób godny i widoczny.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, felietonista i bloger „Tygodnika Powszechnego” do stycznia 2017 r. W latach 2003-06 był korespondentem „Rzeczpospolitej” w Moskwie. W latach 2006-09 szef działu śledczego „Dziennika”. W „Tygodniku Powszechnym” od lutego 2013 roku, wcześniej… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2013