Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Słuchając głosu ofiar…

Słuchając głosu ofiar…

26.01.2015
Czyta się kilka minut
Dzień wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, 27 stycznia, został z inicjatywy prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, Romana Herzoga, ogłoszony w 1996 r. Dniem Pamięci Ofiar Narodowego Socjalizmu.
P

Pod koniec 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło dzień ten uczynić Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Fundacja Konrada Adenauera od wielu już lat w swych projektach podejmuje temat niemieckich zbrodni narodowosocjalistycznego reżimu. W różnych krajach związkowych mają miejsce liczne uroczystości rocznicowe oraz projekty edukacyjne: spotkania ze świadkami historii, wykłady, warsztaty, wystawy i inne. Ogólnoniemiecki konkurs internetowy „DenkT@g” („Dzień Pamięci”), odbywający się pod patronatem Przewodniczącego Bundestagu, Norberta Lammerta, adresowany jest do ludzi młodych i ma zachęcić ich do konfrontacji z historią Szoa i dyktatury narodowosocjalistycznej, a także z aktualnymi problemami społecznymi, takimi jak prawicowy ekstremizm czy nienawiść do obcych.
Rok 2015 jest okresem rocznic historycznych o symbolicznym znaczeniu. Stwarza okazję do podjęcia często niełatwej autorefleksji, odniesienia się do naszej zbiorowej kultury pamięci i indywidualnej aksjologicznej identyfikacji. Dopiero dzięki takiej refleksji w sposób odpowiedzialny możemy spojrzeć w przyszłość. Ponad 20 projektów dotyczących historii będzie w tym roku realizować Fundacja Konrada Adenauera w Polsce. Chcemy przy tym dążyć do krytycznego i zróżnicowanego spojrzenia na historię. Chcemy dać głos ofiarom niemieckich zbrodni. Zależy nam na włączaniu młodzieży do wspólnych działań na rzecz zachowania pamięci.
Udało się w ciągu naszej 25-letniej pracy w Polsce zrealizować cały szereg przedsięwzięć dotyczących pamięci o II wojnie światowej i obchodzeniu się z pamięcią historyczną. Jednym z ostatnich była książka „Café Auschwitz” autorstwa Dirka Braunsa oraz seminaria towarzyszące jej prezentacji z udziałem byłych więźniów obozu w Auschwitz, pani Zofii Posmysz, Jerzego Ulatowskiego i Bogumiła Sojeckiego. Wspomnieć należy inicjatywy Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich lub spotkania organizowane wspólnie z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Oprócz już wymienionych chcielibyśmy wyróżnić jeszcze inne instytucje, z którymi przy podobnych projektach współpracujemy: Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej czy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Misją Fundacji Konrada Adenauera, wynikłą właśnie z doświadczeń reżimu III Rzeszy, stało się wspieranie demokracji i pokojowego współistnienia narodów. Misję tę realizować możemy także poprzez szeroko rozumianą edukację historyczną. Zachowanie pamięci o zbrodniach hitlerowskich jest dla nas zwłaszcza tu, w Polsce, nadal aktualnym zadaniem.

Dr Christian Schmitz, dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]