Reklama

Ślub to (nie) formalność

Ślub to (nie) formalność

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Papież wyraźnie zakreślił swoją politykę dotyczącą zawierania przez katolików małżeństw. W tym, co wiąże się z przygotowaniami i dopuszczeniem do małżeństwa, prawo kanoniczne i duszpasterstwo są ze sobą ściśle powiązane - przypomniał 22 stycznia podczas dorocznego spotkania z Rotą Rzymską.
W

W przemówieniu dopełnił obrazu, jaki przed tym gremium kreślił w poprzednich latach. Skupiał się wówczas na problemie rosnącej liczby stwierdzeń nieważności małżeństw, zasad i praktyki ich orzekania. Tym razem mówił o jednym ze źródeł późniejszych problemów, kładąc akcent na właściwe podejście zainteresowanych i formowanie duszpasterskie do przyjęcia sakramentu.

Benedykt XVI diagnozuje, że kwestie kanoniczne uznawane są za specjalistyczne, a każda ze stron - kościelna i narzeczonych - zainteresowana jest nimi o tyle, o ile potrzebuje mieć pewność co do ważnego dopuszczenia do ślubu. "Szerzy się jednak mentalność - punktował Papież - jakoby egzamin narzeczonych, zapowiedzi oraz inne odpowiednie środki do przeprowadzenia badań przed zawarciem małżeństwa, w tym kursy przedmałżeńskie, były tylko formalnością". Z krytyką spotkało się przekonanie, że duszpasterze...

3146

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]