Reklama

Słowa niestosowne

Słowa niestosowne

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Felietony: pani Józefy Hennelowej “Dziwnie, bardzo dziwnie" i pana Jacka Podsiadły “Pani profesor nie powiedziała nic?" korespondują ze sobą w niezwykły, chyba niezamierzony, sposób. Jestem obojgu autorom niezwykle wdzięczna za poruszanie tematu, nazwijmy go w skrócie - odpowiedzialności za słowo. Felietony pisały osoby należące do różnych pokoleń, zapewne też w wielu sprawach się różniące, ale ku mojej olbrzymiej radości myślące tak samo: obowiązkiem odpowiedzialnych redakcji jest zwracanie uwagi swoim autorom czy rozmówcom na niestosowność ich wypowiedzi. W powszechnym domaganiu się nieograniczania swobód wypowiedzi, co do formy i treści (o konsekwencjach, poza prawnymi, nie ma mowy) porusza uwaga pana Podsiadły o niedzisiejszej Redakcji, która go pohamuje, nim napisze coś niestosownego. To piękny komplement i chwała autorowi, że to aprobuje.
P

Pragnę jak najserdeczniej podziękować pani Hennelowej za wspaniały felieton. Zdarzyło mi się dawno temu słuchać fragmentów pewnej dyskusji (podczas pobytu w szpitalu, szukając późnym wieczorem oderwania od szpitalnej rzeczywistości, włączyłam Radio Maryja w nadziei usłyszenia czegoś kojącego) i zwróciłam uwagę dokładnie na to samo - poprzedzanie religijnym wezwaniem wypowiedzi, w dodatku wygłaszanych słodkim głosem (nie wiem skąd to przeświadczenie, że jak słodko to już po chrześcijańsku), które absolutnie nie nawoływały do pokoju i pojednania. Zawsze miałam i mam w najbliższym otoczeniu ludzi wierzących i niewierzących. Całą swoją istotą wierzę w to, że katolicyzm musi być otwarty. Może zabrzmi to zbyt podniośle, ale słowa “wy jesteście na ziemi światłem mym" były i są dla mnie najważniejszym drogowskazem i najtrudniejszym zadaniem. Dziękuję Redakcji, że dzięki lekturze “TP" wszyscy, którzy tak myślą, mają nieocenione oparcie.

ANNA TUZIEMSKA (Gdańsk)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]