Reklama

Śladami „Polskich Rockefellerów”

Śladami „Polskich Rockefellerów”

19.10.2014
Czyta się kilka minut
Materiał ilustracyjny: Archiwum Małopolskiej Organizacji Turystycznej
P

Pośród wzgórz i dolin Beskidu Niskiego i pogórzy w okolicy Gorlic przed 150 laty rodził się przemysł naftowy. Zwiedzając region „Szlakiem naftowym”, poznamy miejsca związane zarówno z początkami kopalnictwa ropy, jak i z jej wcześniejszym wykorzystaniem przez miejscową ludność. Trasa prowadzi m.in. do wsi Siary ze słynnym pałacem i parkiem, którego świetność przywrócił na przełomie XIX i XX w. jeden z „polskich Rockefellerów” – ówczesnych właścicieli kopalń ropy naftowej. Zwiedzić można m.in. wpisane na listę UNESCO kościoły w Sękowej i Binarowej czy miniskansen Zagroda Maziarska w Łosiach.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]