Reklama

Skrawki pamięci, rekwizyty rzeczywistości

Skrawki pamięci, rekwizyty rzeczywistości

30.03.2015
Czyta się kilka minut
Od 6 kwietnia 2015 roku Cricoteka zaprasza na kolejną odsłonę wystawy poświęconej twórczości Tadeusza Kantora.
„Okno/La fenêtre”, z cyklu „Umarła klasa”, 1983, własność prywatna Fot. © Maria Kantor oraz Dorota Krakowska
J

Jej oś stanowią obiekty teatralne, które – uzupełnione m.in. o fotografie i szkice – ukazują najważniejsze idee teatru Kantora. Na wystawie zobaczymy obiekty m.in. z „Umarłej klasy”, „Wielopola, Wielopola” i „Niech sczezną artyści”.
Każda z kolejnych odsłon jest dedykowana innemu zagadnieniu. Tym razem dzieciństwu, jednemu z ważniejszych motywów w twórczości artysty (6 kwietnia 2015 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Tadeusza Kantora). Wybrane rekwizyty ze spektakli i cricotage’y, symbolicznie przywołujące postacie, sceny, zdarzenia – te prawdziwe i te fikcyjne – wraz z fotografiami z czasów dzieciństwa artysty odsłaniają wzajemne relacje i momenty styku. Prezentują wciąż fascynujące i nieograniczone „imaginarium pamięci”, zawarte w twórczości założyciela teatru Cricot 2. Wystawa pozwala prześledzić to, w jaki sposób Kantor kreował realność, operując skrawkami pamięci, a zarazem odczytać zawarte w prezentowanych przedmiotach historie. ©

TADEUSZ KANTOR. ODSŁONA DRUGA. DZIECIŃSTWO 6 KWIETNIA 2015 – 10 STYCZNIA 2016. W 100. ROCZNICĘ URODZIN TADEUSZA KANTORA 6 KWIETNIA 2015.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]