Reklama

Ładowanie...

Siła emocji

04.05.2010
Czyta się kilka minut
Alden pokazał, że do zbudowania wiarygodnego świata na scenie operowej nie trzeba pisuarów, modnej sofy, Edyty Herbuś i samochodu w strugach deszczu. Mądremu i słyszącemu reżyserowi wystarczyło kilka krzeseł, ściana, ikona, plakat i latarnia.
D

Dyrektorzy rodzimych teatrów prawdopodobnie boją się Janaczka. Być może obawiają się jego na wskroś ekspresyjnej i niełatwej w odbiorze muzyki, która może nie zyskać aprobaty tradycyjnej publiczności, być może podejmowanych społecznie trudnych tematów, dalekich od ckliwych romansów i operetkowych intryg. Szkoda, bo na świecie renesans czeskiego twórcy dawno już się dokonał, a jego dzieła na stałe weszły do repertuaru operowego. Przykładem "Katia Kabanowa", szósta z dziewięciu partytur operowych Janaczka, muzycznie wyrafinowana, choć jednocześnie bardzo wymagająca, pod względem dramaturgii ostra, emocjonalnie rozgorączkowana, melomanom na świecie znana dobrze, w Polsce wciąż mało popularna. Dość powiedzieć, że na deskach Teatru Wielkiego została wykonana pod koniec kwietnia po raz pierwszy od prapremiery w 1921 roku!

Ale nie tylko dlatego warszawska premiera "...

8604

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]