Reklama

open eyes economic summit 2019

Sentencje Ojców

Sentencje Ojców

07.05.2012
Czyta się kilka minut
Dziesięć było pokoleń od Adama do Noego, co pokazuje, jak cierpliwy jest Bóg, bo wszystkie te pokolenia budziły w Nim gniew, a trwały, aż sprowadził na nich wody potopu (5, 2).
D

Dziesięć pokoleń było od Noego do Abrahama, co ukazuje, jak cierpliwy jest Pan, bo wszystkie te pokolenia budziły w nim gniew, a trwały, aż przyszedł Abraham, nasz Praojciec, i otrzymał nagrodę dla nich (5, 3).

Liczba dziesięć nieustannie powraca w Torze. Dziesięcioma powiedzeniami Bóg stworzył świat. Dziesięć było pokoleń od Adama do potopu. Dziesięć pokoleń dzieliło Noego od Abrahama. Dziesięciu próbom poddany został Abraham. Dziesięć cudów Bóg uczynił Żydom wychodzącym z Egiptu. Dziesięć było plag, jakie spadły na krainę faraona. Dziesięciokrotnie Żydzi wystawiali na próbę Świętego, błogosławiony On, na pustyni, jak jest napisane: „Wystawiali mnie na próbę dziesięć razy i nie słuchali Mojego głosu” (Ks. Wyjścia 14, 22). Dziesięć jest wieczystych przykazań. Dziesięć rzeczy zostało stworzonych w wieczór szabatowy, nim powstał świat. Dziesięciu mężczyzn...

4686

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]