Reklama

Sentencje Ojców

Sentencje Ojców

07.05.2012
Czyta się kilka minut
Dziesięć było pokoleń od Adama do Noego, co pokazuje, jak cierpliwy jest Bóg, bo wszystkie te pokolenia budziły w Nim gniew, a trwały, aż sprowadził na nich wody potopu (5, 2).
D

Dziesięć pokoleń było od Noego do Abrahama, co ukazuje, jak cierpliwy jest Pan, bo wszystkie te pokolenia budziły w nim gniew, a trwały, aż przyszedł Abraham, nasz Praojciec, i otrzymał nagrodę dla nich (5, 3).

Liczba dziesięć nieustannie powraca w Torze. Dziesięcioma powiedzeniami Bóg stworzył świat. Dziesięć było pokoleń od Adama do potopu. Dziesięć pokoleń dzieliło Noego od Abrahama. Dziesięciu próbom poddany został Abraham. Dziesięć cudów Bóg uczynił Żydom wychodzącym z Egiptu. Dziesięć było plag, jakie spadły na krainę faraona. Dziesięciokrotnie Żydzi wystawiali na próbę Świętego, błogosławiony On, na pustyni, jak jest napisane: „Wystawiali mnie na próbę dziesięć razy i nie słuchali Mojego głosu” (Ks. Wyjścia 14, 22). Dziesięć jest wieczystych przykazań. Dziesięć rzeczy zostało stworzonych w wieczór szabatowy, nim powstał świat. Dziesięciu mężczyzn...

4686

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]