Sensacyjne słowa kard. Müllera?

Zaskakujący zwrot w sprawie dopuszczenia do Komunii św. osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach cywilnych.

19.10.2015

Czyta się kilka minut

Kard. Gerhard Müller. Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER /
Kard. Gerhard Müller. Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER /

Jak donosi niemieckojęzyczna wersja strony internetowej Radia Watykańskiego, w ostatnim tygodniu obrad Synodu Biskupów o rodzinie kard. Gerhard Müller zdecydował się na spektakularny krok, który może wpłynąć na końcowy wynik obrad. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary w wywiadzie, który dopiero ukaże się na łamach niemieckiego magazynu „Focus” miał przyznać, iż „w skrajnie indywidualnych przypadkach” nie wykluczałby możliwości udzielania Komunii św. osobom po rozwodach i żyjących w nowych związkach cywilnych. Choć ogólna zasada zakazu przystępowania do sakramentu dla wspomnianej grupy wiernych musi być zachowana, w sytuacjach wyjątkowych mogłoby działać „dopuszczenie w sferze sumienia” – uważa niemiecki hierarcha.

W rozmowie przywołał również Jana Pawła II i jego „Familiaris consortio”, gdzie – jak wiadomo – dokonana została pierwsza zmiana zasad i dopuszczono do sakramentu tych rozwodników będących w nowych związkach, którzy żyją we wstrzemięźliwości seksualnej. Wcześniej sam rozpad pierwszego ważnie zawartego małżeństwa całkowicie wykluczał z dostępu do stołu Pańskiego. Polski papież złamał jednak tę regułę i stworzył wspomniany wyjątek. „Możliwe jest myślenie dalej w tym kierunku” – przyznał kard. Müller. Zaznaczył jednak, że w myśleniu tym konieczne jest zachowanie „teologicznie odpowiedzialnego punktu widzenia”.

Trudno w tym momencie powiedzieć jak bardzo wiarygodne są to doniesienia. O ile autorytet Radia Watykańskiego jest wysoki, to nie można wykluczyć, iż dziennikarze magazynu „Focus” coś przekręcili lub „dośpiewali”. Jeśli jednak nie, jeśli doniesienia się potwierdzą, będzie to gigantyczne zaskoczenie. Szef Kongregacji Nauki Wiary stał bowiem do tej pory na bardzo twardej pozycji nie zmieniania niczego w nauczaniu Kościoła. Wielokrotnie o tym mówił i pisał.

Jeżeli coś mogło na niego mieć wpływ, to może udział w synodalnej grupie dyskusyjnej języka niemieckiego „Germanicus”. Znalazł się w niej wraz z takimi duchownymi jak kard. Walter Kasper, kard. Reinhard Marx i kard. Christoph Schönborn, którzy znani są z bardziej liberalnego podejścia do tego tematu. Wiemy też z raportu z drugiego tygodnia obrad tej grupy, iż dyskutowała ona na wysokim poziomie teologicznym, a jednym z jej ustaleń – podobno przyjętym jednogłośnie – było przyznanie, iż doktryna Kościoła o małżeństwie ewoluowała na przestrzeni wieków, co sugerowało dalszą możliwość zmian.

Warto też zaznaczyć, że wśród kościelnych konserwatystów kard. Müller posiada bardzo duży autorytet. Jeśli poluzowanie jego stanowiska okaże się faktem, bez wątpienia dojdzie do poważnej konsternacji. Jedni pewnie okrzykną go zdrajcą, inni może jednak spróbują zrozumieć, iż dyskutowany problem wcale nie jest tak prosty i oczywisty, jak wielu chciałoby to przedstawiać. Nie decydując od razu o końcowym wyniku debaty, może faktycznie warto temat pogłębić.

Poza tym niektórzy ojcowie synodalni obradujący obecnie w Watykanie, którzy do tej pory nie posiadali wyrobionego zdania na ten temat, mogą pójść za jego tokiem myślenia. Z pewnością wpłynęłoby to na dyskusję w sali posiedzeń, ale czy wpłynie na końcowe decyzje zgromadzenia i papieża Franciszka? Trudno powiedzieć. Być może sytuacja ta przypieczętuje luźno pojawiający się do tej pory pomysł utworzenia po synodzie specjalnej komisji teologicznej do zbadania tej skomplikowanej sprawy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz i publicysta, zastępca redaktora naczelnego portalu Aleteia.pl, redaktor kwartalnika „Więź”, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”.