Reklama

Czy biskupi zdążą

Czy biskupi zdążą

18.10.2015
Czyta się kilka minut
Po początku naznaczonym emocjami, niepewnością oraz metodologicznym bałaganem przyszedł na Synodzie czas na umacnianie sojuszy i zmaganie się z najtrudniejszymi problemami.
Przed kolejną sesją Synodu, Watykan, 9 października 2015 r. Fot. Fabio Frustaci / EIDON / FORUM
K

Kościół rzymski wykonał świetną robotę, wykładając swoje problemy na stół” – powiedział w piątek na konferencji prasowej w Watykanie prawosławny metropolita Stefanos z Estonii. Warto spojrzeć na całość procesu synodalnego jego oczami, z perspektywy zewnętrznego obserwatora. Jeszcze trzy lata temu nikomu nie przeszło przez myśl, że katolicka wspólnota będzie debatowała w tak otwarty sposób na tak kontrowersyjne tematy – i to na tak wysokim szczeblu. Nie próbując przy tym – jak często dawniej bywało – zamykać oczu na nowe wyzwania, które domagają się odpowiedzi. Czy biskupi będą potrafili tych odpowiedzi udzielić, to inna sprawa.

Wojowniczy sojusz
Co dla jednych jest wypełnianiem misji Kościoła oraz prowadzeniem „procesu, którego pragnie Pan” (papież Franciszek), dla innych może jednak okazać się czymś wręcz przeciwnym. Na przykład abp Tomasz Peta w swym...

10918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mowa o ewentualnych dopuszczeniach do komunii św. osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach cywilnych; "uznanie, iż w związkach niesakramentalnych można odnaleźć pozytywne wartości; wezwanie do zmiany języka w mówieniu o osobach homoseksualnych." to jest od jakiegoś czasu. Oczekiwania były inne. Kiedy przekroczymy pewną martwą strefę, tam już nikogo nie ma,nikt prócz niektórych urzędników nie broni tamtejszych pozycji.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]