Reklama

Sen o potędze

Sen o potędze

15.06.2003
Czyta się kilka minut
Fundamentalizm wypiera stare systemy ideowe na Bliskim Wschodzie. W świecie arabskim tworzy wizję muzułmańskiej solidarności i odnawia marzenie o potężnym kalifacie - przeciwwadze dla zachodniej dominacji. W Izraelu społeczeństwo żyjące w ciągłym stanie zagrożenia coraz chętniej zwraca się ku dosłownie interpretowanej tradycji. W obu przypadkach religijny ferwor łatwo łączy się z przekonaniem o wyjątkowej misji własnego narodu bądź kręgu kulturowego.
C

Choć słowo „fundamentalizm” obrosło wieloma, często sprzecznymi, znaczeniami, można zauważyć zmiany w jego używaniu. Do niedawna kojarzono je z indywidualnym odwoływaniem się do korzeni danego systemu religijnego, uznawaniem ich za dosłowny i absolutny wzór zachowania, praktykowaniem swoistego „patriarchalnego tradycjonalizmu” - co na ogół ograniczało się do wąskiego kręgu wyznawców i ich rodzin. W ostatnich dziesięcioleciach fundamentalizm zaczął oznaczać rodzaj ideologii przyjmowanej przez zorganizowane grupy o charakterze politycznym. Określenie „fundamentalizm religijny” jest dziś odnoszone do globalnego zjawiska społeczno-politycznego, choć w każdym miejscu świata problem ma inną genezę, oddziaływanie i postać. Należy zatem mówić raczej o poszczególnych fundamentalizmach niż o jednym.

Depozytariusze prawdy

Chociaż pojęcia fundamentalizmu użyto po...

22626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]