Sen o idealnym mieście
Sen o idealnym mieście

Przyszłość wydarzy się w miastach – zgadzają się co do tego futuryści – marzyciele, urbaniści, a także politycy, technolodzy i biznesmeni. Przekonanie o nieuchronnym boomie miast, ich decydującym wpływie na los planety, jest dogmatem globalnego rozwoju. Od pół wieku miasta na całym świecie gwałtownie pęcznieją. Już teraz połowa ludzkości żyje w ich granicach, a gdy w 2050 r. będzie nas dziewięć miliardów, odsetek ten urośnie do 75 proc.
Do tego czasu zmianie ulegną też same miasta. Opanują ogromne obszary, nie tylko w wymiarze przestrzennym, ale przede wszystkim społecznym i organizacyjnym. Zatracą granice – niemożliwe będzie już klarowne rozróżnienie na tereny miejskie, wiejskie czy przemysłowe. Przejmą nowe funkcje, jak uprawa zbóż i produkcja żywności. A jako świetnie skomunikowane, gigantyczne strefy biznesowe skumulują niewyobrażalne wręcz zasoby, zyski i możliwości. Czy...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]