Reklama

Schizma w Szwecji?

Schizma w Szwecji?

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Luterański Kościół Szwecji, narodowa wspólnota tego kraju, niespodziewanie stanął przed zagrożeniem schizmą - poinformowała ekumeniczna agencja ENI. Grupa wiernych we wrześniu utworzyła nową diecezję, o charakterze personalnym (a nie terytorialnym), skupiającą tych, którzy nie zgadzają się z liberalną polityką hierarchów.
O

Oficjalnie mówi się, że niezadowoleni luteranie sprzeciwiają się tylko kapłaństwu kobiet, niemniej to nie przypadek, że na tak radykalne działania zdecydowali się w obliczu ostatnich kroków władz Kościoła Szwecji, aprobujących księży-homoseksualistów i zmierzających do liturgicznego błogosławienia par homoseksualnych.

Kapłaństwo kobiet oficjalnie zostało uznane przez Kościół Szwecji już w 1958 r., a dwa lata później wyświęcono pierwszą kobietę. Obecnie wśród 3400 szwedzkich duchownych jest 1200 kobiet, w tym dwie biskupki (na 13 członków Episkopatu).

Sprawa z błogosławieniem par homoseksualnych jest bardziej skomplikowana: w 1997 r. ogólnokrajowy związek grup ekumenicznych homo- i biseksualistów w Szwecji napisał do luterańskiego Synodu list, w którym wyrażono niepokój wobec kultury milczenia wokół homoseksualizmu. Tekst musiał wywrzeć spore...

6721

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]