Reklama

Saul a sprawa polska

Saul a sprawa polska

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Każdy człowiek jest prowadzony przez Ducha »mądrzejszego od mądrości i rozumniejszego od rozumu«, ale dowiaduje się o tym - jeśli w ogóle się dowiaduje - o wiele później. Słowa ks. Józefa Tischnera doskonale wyrażają to, co w doświadczeniu sumienia najważniejsze, a co winno być przywołane w trwającej od kilku miesięcy dyskusji na temat kształtowania sumień w polskim Kościele.
Z

Zdaniem jednych dotychczasowe wychowanie oparte na autorytecie, w dużej mierze autorytarne, zorientowane jest na takie wpajanie prawa moralnego, które wyklucza autonomię moralną, czyli de facto niszczy “sumienie człowieka wolnego", a z człowieka-podmiotu czyni człowieka-przedmiot. Zdaniem innych, katolicka formacja sumienia opiera się głównie na uświęconej tradycji wzbudzania jego wyrzutów i zawstydzania (przez silne odniesienia do grzechu pierworodnego), a kończy na lękowym pytaniu o to, “co i na ile jeszcze mi wolno, abym nie czuł się winny?". Czynnikiem decydującym o kształcie działania nie jest wolność i odpowiedzialność, ale strach przed piekłem, którego wyobrażenia są polskim chrześcijanom bliższe niż obraz Boga miłującego.

Trudno się z takimi diagnozami zgodzić. Jeszcze trudniej z proponowanymi metodami przeciwdziałania: usprawiedliwianiem zachowań...

16964

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]