Reklama

Są jeszcze mężczyźni

Są jeszcze mężczyźni

15.09.2009
Czyta się kilka minut
S. Barbara Chyrowicz, profesor etyki: Sterylizacja pozbawia człowieka istotnej cechy osobowej tożsamości, jest więc złem. Rozmawiali Joanna Brożek i Maciej Müller
"

"Tygodnik Powszechny": Często sterylizację wykonuje się ze wskazań medycznych: po kolejnym cesaskim cięciu kobieta zajdzie w ciążę, a wtedy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pęknie macica.

S. prof. Barbara Chyrowicz: Katolicka teologia moralna podkreśla, że ubezpłodnienie to poważne okaleczenie organizmu. Małżeństwo mające dwoje-troje dzieci jest zazwyczaj dojrzałe i poradzi sobie z okresami wstrzemięźliwości. Oczywiście, jeśli obie strony zachowają się odpowiedzialnie.

A jeśli kobieta nie rozumie - jak mogło być w przypadku Wioletty Woźny - że kolejna ciąża zagraża życiu?

To przypadek nieobiektywnie przedstawiony, nie można na jego podstawie budować teorii - a stał się paradygmatem problemu.

Przeprowadzając ubezpłodnienie bez wiedzy kobiety, zdajemy się mówić: gdyby...

4141

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]