Reklama

Ładowanie...

Są jeszcze mężczyźni

15.09.2009
Czyta się kilka minut
S. Barbara Chyrowicz, profesor etyki: Sterylizacja pozbawia człowieka istotnej cechy osobowej tożsamości, jest więc złem. Rozmawiali Joanna Brożek i Maciej Müller
"

"Tygodnik Powszechny": Często sterylizację wykonuje się ze wskazań medycznych: po kolejnym cesaskim cięciu kobieta zajdzie w ciążę, a wtedy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pęknie macica.

S. prof. Barbara Chyrowicz: Katolicka teologia moralna podkreśla, że ubezpłodnienie to poważne okaleczenie organizmu. Małżeństwo mające dwoje-troje dzieci jest zazwyczaj dojrzałe i poradzi sobie z okresami wstrzemięźliwości. Oczywiście, jeśli obie strony zachowają się odpowiedzialnie.

A jeśli kobieta nie rozumie - jak mogło być w przypadku Wioletty Woźny - że kolejna ciąża zagraża życiu?

To przypadek nieobiektywnie przedstawiony, nie można na jego podstawie budować teorii - a stał się paradygmatem problemu.

Przeprowadzając ubezpłodnienie bez wiedzy kobiety, zdajemy się mówić: gdyby...

4141

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]