Reklama

Ładowanie...

Rzeczpospolita mitomanów

18.03.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Bronisław Łagowski: Myślenie postulatywne cieszy się w Polsce ogromnym prestiżem. Kto mówi, co być powinno, ten czuje się lepszy. Prawdziwie trudne jest jednak wiedzieć, co jest, bo, co być powinno, to wie każdy głupi. Rozmawiał Andrzej Brzeziecki
A

Andrzej Brzeziecki: Czy nie obawia się Pan Profesor, że Polska stanie się województwem Unii Europejskiej?

Bronisław Łagowski: Pan pyta poważnie?

Jak najbardziej.

Opinię o województwie wygłoszono jako ostrzeżenie, ale jeśli miałaby oznaczać głębszą integrację Polski z Europą... byłoby to nawet pożądane. Dla Brytyjczyków, którzy mają kraj urządzony dużo lepiej niż przeciętny kraj europejski, przystosowanie się do UE byłoby pewną stratą, natomiast Polska ma jedną z najgorszych administracji i jedną z najniższych kultur politycznych w Europie. Przynależność do Unii to czysta korzyść.

Dlaczego polscy politycy tak swobodnie używają kategorii niepodległości w politycznej dyskusji?

Mitologia niepodległościowa jest nad Wisłą bytem...

19929

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]