Rynki to my!

JACEK STAWISKI: Czy jesteśmy świadkami końca wspólnego europejskiego pieniądza? Czy jedyną alternatywą do dzisiejszej Unii Europejskiej jest albo pełna federacja, albo rozpad Unii?
GUY SORMAN: Jestem optymistą, gdyż na sprawy Europy patrzę z dłuższej perspektywy. Od kiedy powstała 60 lat temu, zintegrowana Europa zawsze żyje od kryzysu do kryzysu. Każdy kryzys przynosi nowy krok w budowie Unii. Potrzebujemy więc kryzysu w tym sensie, że potrzebujemy iść w kierunku Stanów Zjednoczonych Europy. Bo kiedyś w końcu one powstaną.
Dlaczego miałoby się tak stać?
Gdyż to jedyny projekt, jakim dysponujemy. Jeśli chcemy być bezpieczni, jeśli chcemy zachować pokój między nami i sąsiadami Europy, to musimy zbudować Europę silniejszą niż dziś, także silniejszą gospodarczo, bo na świecie jest silna konkurencja. Cel jest więc jasny, a pytanie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]