Reklama

Rynki to my!

Rynki to my!

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Guy Sorman, francuski pisarz polityczny: Mimo ostatnich kłopotów zachodni model nadal jest uniwersalny i wart tego, by eksportować go w świecie. Także Chińczycy i Rosjanie chcą demokracji. A że jest kryzys? Zachód zawsze rozwijał się w kryzysie.
Guy Sorman na konferencji w Palacio de La Moneda. Santiago, Chile, listopad 2010 r. fot. Eyevine / East News
J

JACEK STAWISKI: Czy jesteśmy świadkami końca wspólnego europejskiego pieniądza? Czy jedyną alternatywą do dzisiejszej Unii Europejskiej jest albo pełna federacja, albo rozpad Unii?

GUY SORMAN: Jestem optymistą, gdyż na sprawy Europy patrzę z dłuższej perspektywy. Od kiedy powstała 60 lat temu, zintegrowana Europa zawsze żyje od kryzysu do kryzysu. Każdy kryzys przynosi nowy krok w budowie Unii. Potrzebujemy więc kryzysu w tym sensie, że potrzebujemy iść w kierunku Stanów Zjednoczonych Europy. Bo kiedyś w końcu one powstaną.

Dlaczego miałoby się tak stać?

Gdyż to jedyny projekt, jakim dysponujemy. Jeśli chcemy być bezpieczni, jeśli chcemy zachować pokój między nami i sąsiadami Europy, to musimy zbudować Europę silniejszą niż dziś, także silniejszą gospodarczo, bo na świecie jest silna konkurencja. Cel jest więc jasny, a pytanie...

15671

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]