Reklama

Ryczące czterdziestki z PiS

Ryczące czterdziestki z PiS

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Prezydent chciałby sprowadzić swój konflikt z PiS wyłącznie do przepychanek ze Zbigniewem Ziobrą.
Jarosław Kaczyński, witany przez min. Krzysztofa Szczerskiego, przybywa na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, Warszawa, 6 października 2017 r. / fot. Maciej Luczniewski / REPORTER / East News
Jarosław Kaczyński, witany przez min. Krzysztofa Szczerskiego, przybywa na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, Warszawa, 6 października 2017 r. / fot. Maciej Luczniewski / REPORTER / East News
T

To tyleż dla niego wygodne, co nieprawdziwe. Nigdy tego publicznie nie przyzna, ale jego kłopot nazywa się Jarosław Kaczyński.

Śledząc publiczne wypowiedzi polityków obozu władzy można byłoby tak zrekonstruować nastroje: prezydent przedstawił projekty ustaw sądowych, które po korektach są do przyjęcia dla Kaczyńskiego. To dowodzi, że relacje Dudy z prezesem nie są problemem. Problemem jest Ziobro – to on napisał poprzednie projekty, które Duda musiał zawetować, by chronić PiS przed katastrofą, czego sam PiS dotąd nie rozumie. Gdy tak chronił, to sobie przypomniał, że to przecież Ziobro po przegranych wyborach w 2011 r. dokonał w PiS rozłamu. Wniosek? To relacje Dudy z Ziobrą są problemem, a to tak, jakby problemu nie było. – Nie chcę zajmować się sporami pokoleniowymi między 40-latkami – wysyła obu panów do piaskownicy Kaczyński.

Prawda jest jednak dla obozu władzy bardziej bolesna: w relacji Dudy z Kaczyńskim zaczyna brakować zaufania. Oto Duda – wierzy prezes – jest winien tego, że przed Pałacem Prezydenckim nie stanął pomnik Lecha Kaczyńskiego, zaś tablica smoleńska jest zbyt mała. W dodatku prezydent nie chce wpadać do centrali PiS na herbatkę do prezesa. Brak ufności działa w dwie strony. Gdy podczas ostatniego spotkania lider PiS zaproponował prezydentowi poprawki do sądowych projektów, ten zażądał ich na piśmie. Nie chciał się zgodzić na ustępstwa w ciemno.

Król Kaczyński – takie określenie padło z ust Patryka Jakiego – jednoznacznie staje nie tylko po stronie Ziobry, ale i Antoniego Macierewicza, z którym prezydent drze koty. Na cenzurowanym są wszyscy, którzy wspierają prezydenta, choćby wicepremier Jarosław Gowin. Naciski na Dudę w sprawie sądów są potężne. Od tego, co zrobi prezydent, zależeć będzie nie tylko sytuacja w obozie władzy, ale kształt polskiej sceny politycznej przez co najmniej dwa lata, do wyborów parlamentarnych. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

z terminologii myśliwskiej "czterdziestaki". Tak jak szóstak, ósmak, czy dziesiątak. Wszak nie mamy do czynienia z łaniami.

lwy w śmiertelnej walce o samice, walki powietrzne orłów - to wszystko ma w sobie jakiś narkotyczny powab, brutalny ale jednak urok. Walka ubłoconych knurów o dostęp do koryta - Państwo wybaczą, to spektakl dla homozoofila sadysty.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]