Reklama

Ryby płyną przez Brukselę

Ryby płyną przez Brukselę

03.06.2013
Czyta się kilka minut
Jeśli oburzamy się na metody chowu przemysłowego drobiu czy trzody, to jak inaczej podejść do obecnie stosowanych metod połowowych?
P

Połowa zbadanych zasobów rybnych Atlantyku i aż 80 proc. Morza Śródziemnego jest przełowiona, co oznacza, że potężna część gatunków zagrożona jest wyginięciem. Rabunkowa gospodarka na morzach trwa w najlepsze. Choćby takle – długie na dziesiątki kilometrów sznury połowowe z przypiętymi haczykami – wyciągają z wody nie tylko miliony pożądanych przez konsumentów ryb, ale również przyłów, czyli zbędne z gospodarczego punktu widzenia gatunki, które później, najczęściej martwe, trafiają do morza. W ten sposób rocznie ginie ok. 4,5 mln sztuk zwierząt morskich – rekinów, żółwi, delfinów, marlinów. Efektem trałowania są nie tylko tak lubiane przez nas krewetki, ale również spustoszone dno morskie. Wyliczać można długo.
Po latach debat i targów Parlament Europejski oraz unijna Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa zgodziły się na daleko idącą reformę rybołówstwa: rybacy nie będą już mogli...

1311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]