Reklama

Ładowanie...

Rok 1953

31.10.2004
Czyta się kilka minut
Ta korespondencja zaczyna się w 1947 roku, ostatnie listy Zbigniew Herbert i Jerzy Turowicz wymienili na początku 1998 roku. Pomiędzy tymi datami - ponad pół wieku znajomości, która z relacji autor-redaktor szybko zmieniła się w przyjaźń. Przyjaźń utwierdzaną (a czasem zakłócaną...) przez współpracę Herberta z Tygodnikiem, trwającą, choć z przerwami, przez te wszystkie lata, aż po druk wierszy z Epilogu burzy na kilka miesięcy przed śmiercią Poety.
W

Wydobyta z Archiwum Zbigniewa Herberta i Archiwum Jerzego Turowicza korespondencja okazała się zaskakująco bogata, z niewielkimi tylko lukami. Jej całość ukaże się wkrótce nakładem Wydawnictwa a5. Teraz, w 80. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta, publikujemy kilka wybranych listów z roku 1953.

Czas to szczególny, apogeum stalinizmu i zarazem rok śmierci Generalissimusa. Gdy Herbert pisze wzruszającą laudację imieninową dla Turowicza, “Tygodnik", którego redaktorem naczelnym jest solenizant, od kilku tygodni już się nie ukazuje, po odmowie ogłoszenia odredakcyjnego nekrologu Stalina. Trwają rozmowy z władzami, ale nadzieje na wznowienie pisma maleją. Herbert - jego wiersz znalazł się w ostatnim numerze, datowanym na 8 marca 1953 - deklaruje solidarność ze stanowiskiem redakcji, z którą zamierzał związać swój los.

W czerwcu “Tygodnik" zostaje...

14205

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]