Reklama

Ładowanie...

Rodzina z jednym problemem

29.12.2008
Czyta się kilka minut
W okresie Bożego Narodzenia nasze myśli krążą wokół rodziny. Rozmawiamy o jej kondycji. Jak co roku myślimy o problemie rozwodów. Socjologowie rozpiszą się o kryzysie zaufania, niedojrzałości zawierających małżeństwo. Ktoś pewnie wspomni o in vitro, inny nie omieszka przypomnieć o alkoholizmie, przemocy i pedofilii. Dlaczego gdy słyszymy, że rodzina powinna być miejscem nawrócenia i spotkania Boga, z niedowierzaniem kręcimy głową?
/fot. KNA-Bild
D

Dorothy Day to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kobiet w historii katolicyzmu. Urodzona w Brooklynie, ochrzczona w Kościele Episkopalnym, wychowana w Chicago, przez wiele lat wiodła beztroskie życie wśród artystycznej bohemy Nowego Jorku. Dwukrotnie związana nieformalnym związkiem, próbowała popełnić samobójstwo, a nawet dokonała aborcji. Gdy urodziła córkę Tamar, zaczęła się jej droga nawrócenia.

Została katoliczką. Tutaj rozpoczęła swoją drogę jako współzałożycielka Ruchu Robotników Katolickich. Jej powiernikiem był niedoszły zakonnik zgromadzenia Braci Szkolnych. Była pacyfistką, obrończynią praw kobiet, przeciwniczką rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych. Była dziennikarką, anarchistką, działaczką socjalistyczną, siostrą miłosierdzia dla biedoty w slumsach. Aktywnie żyła życiem Kościoła. Po jej śmierci wszczęto proces beatyfikacyjny, chociaż ona...

3180

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]