Reklama

Rewolucja w zasięgu ręki

Rewolucja w zasięgu ręki

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Zatwierdzona przez biskupów instrukcja dotycząca finansów Kościoła ma formę kompendium prawnego, które z istoty do niczego nie zobowiązuje. Czy biskupi zatem będą chcieli wprowadzić zaproponowane odważne zmiany?
K

Koniec lat 90. ubiegłego wieku. Do austriackiego sanktuarium maryjnego Mariazell przybywa polski ksiądz, chce pomóc w duszpasterstwie. Jest mile zaskoczony, że za każdą pracę – czy to będzie spowiedź, msza św., czy oprowadzanie pielgrzymów – otrzymuje określoną według ścisłej taksy kwotę w szylingach. Dziwi się jednak, że z kolei sam musi płacić za dosłownie „wszystko”: mieszkanie, jedzenie, oddanie ubrań do prania... – przecież w Polsce te prace siostry zakonne wykonują za darmo! Ów ksiądz długo nie zabawił w Austrii.

Powyższa anegdota ukazuje zderzenie dwóch mentalności wyrosłych na przeciwstawnych podejściach do finansowania Kościoła: polskiego – do niedawna wysoce nieformalnego – i austriackiego, w którym dostrzec można z kolei skrajne sformalizowanie.

Napisałem „do niedawna”, gdyż od jakiegoś czasu polscy biskupi starają się zreformować finanse kościelne. Toczą...

8487

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]