Reklama

Ładowanie...

Parafia nie jest przedsiębiorstwem

24.09.2013
Czyta się kilka minut
Ks. Janusz Wiśniewski, ekonomista: Prędzej czy później czeka nas wprowadzenie rozwiązań systemowych, np. opodatkowania się parafian.
Fot. Archiwum prywatne
A

ARTUR SPORNIAK: Czy audyt w Kościele ma sens?
KS. JANUSZ WIŚNIEWSKI:
Zależy, co chcemy dalej z tym audytem zrobić. W Kościele istnieją procedury kontrolne, choć być może już niewystarczające na obecne czasy. Sądzę, że większy problem mamy z przepływem informacji. Na przykład, rozmawiamy o Funduszu Kościelnym, który ma zostać zastąpiony odpisem od podatku. Tymczasem Fundusz był rekompensatą za zabrane Kościołowi przez państwo po wojnie nieruchomości. Dzisiaj rząd próbuje przerzucić ciężar tej rekompensaty na społeczeństwo. Nie należy zatem Funduszu i mającego go zastąpić proponowanego odpisu kojarzyć z normalnym zobowiązaniem wiernych utrzymania Kościoła. Owszem, audyt mógłby okazać się przydatny, ale co innego stanowi chyba główny problem.
Co mianowicie?
Świadomość, że za sferę materialną w Kościele istnieje wspólna odpowiedzialność:...

9008

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]