Reklama

Rekonstrukcja

Rekonstrukcja

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Wszyscyśmy są ciekawi, czy w ramach zapowiadanej tzw. „rekonstrukcji rządu” na jego czele stanie formalnie Gospodarz, główny specjalista do spraw dekonstrukcji kraju.
Z

Z tej okazji dobrze się jest przyjrzeć mechanizmom, które tu tego typu zabiegami rządziły bądź im towarzyszyły.

Zawsze rekonstrukcje tutejszych rządów, co wiemy z niejakiego doświadczenia, ale i z definicji, miały teoretycznie służyć samonaprawie władzy. Zawsze jednak, co jest przecież interesujące, rekonstrukcje te prowadziły do czegoś przeciwnego. Rządy po zdeformowaniu były gorsze. Sformułowanie „rekonstrukcja rządu” odarte z lukru eufemizmu oznacza zatem w naszym języku dekonstrukcję i dziarskie wstąpienie na ścieżkę wiodącą ku upadkowi. Zobaczmy, dlaczego.

Pierwotne składy rządów formowanych po wyborach w założeniu były zawsze – by ująć to sportowo – składami wyjściowymi. Bywali to ludzie absolutnie najlepsi z najlepszych, będący w zasięgu, naturalnie w mniemaniu konstruktorów. Bywało i tak, że byli to po prostu jedyni w miarę cywilizowani kandydaci, potrafiący...

3850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Już dawno zauważyłam, że w Polsce pewne definicje przeczą rzeczywistości. Reforma najczęściej oznacza deformę, prowizorka trwa latami a niekiedy dekadami lat, jak tama we Włocławku. I tłucze mi się po głowie pytanie, na które nie poznam chyba nigdy odpowiedzi. Dlaczego tak tu jest? I czy tak już będzie zawsze?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]