Reklama

Raport NIK: samorząd w depresji

Raport NIK: samorząd w depresji

22.10.2018
Czyta się kilka minut
Pomoc osobom w kryzysie jest niewystarczająca i nieskoordynowana – wynika z raportu NIK na temat depresji.
I

I to w miejscu, w którym powinna ona być najszybsza i najskuteczniejsza: w środowisku lokalnym.

Na sześć sprawdzonych w latach 2015-17 przez NIK samorządów tylko trzy leczyły zaburzenia depresyjne w ramach kompleksowych programów zdrowotnych. A tylko w jednym (Małopolska) osiągnięto założone cele. Urzędnicy Izby zauważają, że niemal wszystkie ruchy samorządów w tej dziedzinie prowadzono poza programami. „NIK zwraca uwagę – czytamy w podsumowaniu raportu – że działania w zakresie profilaktyki i leczenia depresji nie były dostosowane do zapotrzebowania, lecz możliwości finansowych. Zainteresowanie udziałem w realizowanych formach wsparcia było wyższe od oferowanej pomocy”.

Tymczasem – jak wskazują statystyki – u 3 proc. Polaków w wieku produkcyjnym występują objawy depresji. Problem narasta z wiekiem: objawy dotyczą 5 proc. osób starszych niż 50 lat. Te dane sytuują Polskę wśród krajów o największym obciążeniu zaburzeniami depresyjnymi. Według – zaniżonych zapewne – oficjalnych statystyk policyjnych w ubiegłym roku odebrało sobie życie 5276 Polaków. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]