Reklama

Raj utracony

Raj utracony

09.11.2009
Czyta się kilka minut
Reżyser nie uwspółcześnia "Tanga", ale jego spektakl trafnie diagnozuje dzisiejszy głód wielkich idei oraz niebezpieczeństwa z tym związane.
J

Jeśli "Tango" jest "anty-Hamletem", to musi kryć się w nim jakaś "anty-pułapka na myszy". U Mrożka groteskowy wieczny awangardzista Stomil prezentuje niewiernej żonie, zwariowanej matce oraz zbuntowanemu synowi i jego narzeczonej swój "eksperyment teatralny": żenujące widowisko kukiełkowe o Adamie i Ewie - zjadliwą Mrożkową parodię sztuki nowoczesnej. Oczywiście, eksperyment okazuje się klęską, zarówno jeśli chodzi o jego wymiar artystyczny, jak i zamierzoną prowokację. U Jarockiego "anty-pułapka" staje się na powrót "pułapką": zaskakująco serio potraktowany Stomil (Jan Frycz) wystawia fragment "Raju utraconego" Miltona w pomysłowej konstruktywistycznej scenografii z tektury, prezentując go nie tylko domownikom, ale i teatralnym widzom (usadzonym "alternatywnie" wokół miejsca akcji). Także i ten eksperyment wywołuje śmiech, ale w trakcie spektaklu okaże się, że był to śmiech...

5753

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]