Reklama

Ładowanie...

Radujcie się w Panu

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Doprawdy, jest to “nierządne królestwo i zginienia bliskie, gdzie ani prawa ważą, ani sprawiedliwość ma miejsce, ale wszystko złotem kupić trzeba!". Rzecz nie dotyczy wyłącznie szczytów władzy. W ciągu niecałego tygodnia mój znajomy spotkał się z żądaniem łapówki od policjanta, instalatora gazowego i montera linii telefonicznych. To jak zaraza.
-

---ramka 319594|prawo|1---A tymczasem Jan Chrzciciel obwieszcza, że Pan jest blisko. Zaprasza do budowania społeczeństwa ludzi uczciwych, zwraca się do tych, którzy posiadają: “Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma"; do narażonych na korupcję: “Nie pobierajcie nic więcej, ponad to, co wam wyznaczono"; do tych, którzy w pogoni za zyskiem mogą innych skrzywdzić: “Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie".

Dlaczego te proste wskazania są tak trudne do wypełnienia? Bo łączą się z możliwością straty. Jeśli zaniechasz udziału w wyścigu szczurów albo przestaniesz walczyć o uznanie, możesz nie tylko stracić pieniądze i pozycję. Grozi ci, że wypadniesz z gry. Co więcej, niewygodna dla innych uczciwość czy odmienne zdanie mogą Cię narazić na spore nieprzyjemności. A wtedy zostajesz sam.

Rozmawiając z ludźmi wchodzącymi w życie...

2561

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]