Reklama

Radujcie się w Panu

Radujcie się w Panu

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Doprawdy, jest to “nierządne królestwo i zginienia bliskie, gdzie ani prawa ważą, ani sprawiedliwość ma miejsce, ale wszystko złotem kupić trzeba!". Rzecz nie dotyczy wyłącznie szczytów władzy. W ciągu niecałego tygodnia mój znajomy spotkał się z żądaniem łapówki od policjanta, instalatora gazowego i montera linii telefonicznych. To jak zaraza.
-

---ramka 319594|prawo|1---A tymczasem Jan Chrzciciel obwieszcza, że Pan jest blisko. Zaprasza do budowania społeczeństwa ludzi uczciwych, zwraca się do tych, którzy posiadają: “Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma"; do narażonych na korupcję: “Nie pobierajcie nic więcej, ponad to, co wam wyznaczono"; do tych, którzy w pogoni za zyskiem mogą innych skrzywdzić: “Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie".

Dlaczego te proste wskazania są tak trudne do wypełnienia? Bo łączą się z możliwością straty. Jeśli zaniechasz udziału w wyścigu szczurów albo przestaniesz walczyć o uznanie, możesz nie tylko stracić pieniądze i pozycję. Grozi ci, że wypadniesz z gry. Co więcej, niewygodna dla innych uczciwość czy odmienne zdanie mogą Cię narazić na spore nieprzyjemności. A wtedy zostajesz sam.

Rozmawiając z ludźmi wchodzącymi w życie...

2561

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]