Reklama

Rachunek sumienia

Rachunek sumienia

19.07.2011
Czyta się kilka minut
Ks. Bogdan Giemza: Potrzeba nam rozeznania duchowej sytuacji Kościoła w Polsce. Bo ewangelizacja polega najpierw na uświadomieniu sobie jej potrzeby. A z tym mamy problem.
T

Tomasz Ponikło: Czy Kościół potrzebuje się nawracać?

Ks. Bogdan Giemza SDS: Kościół potrzebuje stale dokonywać rachunku sumienia i wciąż się nawracać. Zagubiliśmy dziś poczucie grzeszności, które w początkach chrześcijaństwa było tak ważne dla Ojców Kościoła. Dla Orygenesa Kościół to wręcz nierządnica, którą Chrystus obmywa swoją krwią.

Zatraciliśmy tę świadomość? W książce "Rachunek sumienia Kościoła w świetle Apokalipsy" napisał Ksiądz, że dla Kościoła w Polsce "zgubne może być uleganie pokusie samozadowolenia".

Ta pokusa była i jest wciąż obecna - zarówno w wymiarze osobistym, jak i wspólnoty Kościoła. Uznanie, że wszystko jest dobrze, że niczego nie trzeba poprawiać, jest zgubne.

Kard. Adam Sapieha na pytanie: "co wy robicie, że w Polsce są pełne kościoły?"...

17680

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]