Reklama

Jak pomóc chorej duszy

Jak pomóc chorej duszy

16.04.2012
Czyta się kilka minut
Wywodzenie problemów psychicznych z grzechu jest niebezpieczne, wplątujemy się wtedy bowiem w myślenie, że Bóg karze nas chorobami i urazami. Rozmowę z ks. Adamem Bonieckim, Adamem Workowskim i Bogdanem de Barbaro prowadził Piotr Mazur
Od lewej: Adam Workowski, ks. Adam Boniecki, Bogdan de Barbaro fot. Grażyna Makara
T

To myślenie, które obraża Pana Boga, a nas samych prowadzi do depresji, załamania i rozpaczy – mówił ks. Adam Boniecki podczas debaty o duszy, zorganizowanej przez krakowski Klub „Tygodnika Powszechnego”. W spotkaniu z naszym Redaktorem seniorem wzięli również udział psychoterapeuta prof. Bogdan de Barbaro oraz filozof dr Adam Workowski.

PIOTR MAZUR: „Rzadko dziś słyszy się słowo »dusza« wśród biologów czy lekarzy. Próżno go szukać w indeksach opasłych tomów psychiatrii, nawet psychologii, o medycynie wewnętrznej nie wspominając. Czasem może w przypisach historycznych”... To fragment książki prof. Andrzeja Szczeklika „Kore”. Czy zatem dusza jeszcze istnieje?

ADAM WORKOWSKI: Nie ma jednego pojęcia duszy. Katechizm wyjaśnia, że w chwili poczęcia dusza nachodzi ciało, a po śmierci się od niego odłącza. Psychologowie twierdzą, że dusza to świadome czy podświadome procesy...

15037

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]