Reklama

Przypadki Malali

Przypadki Malali

08.09.2017
Czyta się kilka minut
Malala Yousafzai, najmłodsza laureatka Nagrody Nobla, zaczyna studia na Uniwersytecie Oksfordzkim, by zdobyć znakomite wykształcenie i kiedyś zostać dobrym premierem rodzinnego Pakistanu. Pakistańczycy nie podzielają jednak zachwytu świata dla ich rodaczki i wcale nie chcą, żeby nimi rządziła.
Malala Yousafzai. Fot: Joe Giddens/PA Wire/PA Images/EAST NEWS
C

Choć w lipcu obchodziła dopiero 20. urodziny, imię Malali Yousafzai od kilku już lat wiąże się z walką o prawa kobiet do oświaty i ze sprzeciwem wobec religijnego fanatyzmu. Walkę tę Malala podjęła już jako 12-letnia dziewczynka, prowadząc w internecie anonimowy pamiętnik, w którym opisywała swoje życie w pakistańskiej dolinie Swatu, zajętej i rządzonej przez talibów. Pisany po angielsku pamiętnik (świetną znajomość tego języka Malala zawdzięcza ojcu, Ziauddinowi, nauczycielowi i właścicielowi prywatnej szkoły, zapatrzonemu w Zachód i sympatyzującemu z lewicującą i świecką, pakistańską partią Awami) szybko zaciekawił zagranicznych dziennikarzy, którym talibowie zabraniali wjazdu do doliny Swatu. „New York Times” odnalazł Malalę i przeprowadził z nią wywiad przez telefon. Brytyjska BBC przekonała dziewczynę, żeby pozwoliła opublikować pamiętnik, który przyniósł jej rozgłos, światową...

6855

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]