Reklama

Przyjaźń jak chleb i woda

Przyjaźń jak chleb i woda

05.11.2012
Czyta się kilka minut
WSPÓLNA OBECNOŚĆ. Korespondencja Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego z Anną i Jerzym Turowiczami...

– prywatna kronika obejmująca niemal półwiecze, świadectwo przyjaźni, portret epoki powstający mimochodem na marginesie opowieści o sprawach codziennych. I zapewne jeden z ostatnich pomników tradycyjnej epistolografii – dzielenia się wiadomościami, myślami i uczuciami za pośrednictwem linijek kreślonych starannym odręcznym pismem na papierze listowym albo kartkach pocztowych...

Zaczyna się mocnym akordem – śmiercią. 13 czerwca 1950 roku w katastrofie samochodowej ginie Ksawery Pruszyński, świetny reportażysta i prozaik, podczas wojny żołnierz armii polskiej na Zachodzie, po wojnie dyplomata w służbie rządu w Warszawie. Turowiczowie poznali go w latach 30., z Julią Hartwig połączyło go uczucie, planowali małżeństwo. 10 lipca Julia Hartwig pisze do Jerzego Turowicza:

„Nie przypuszczałam, że w moim pierwszym liście do Pana będę Go prosić o coś, a jednak...

4248

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]