Reklama

Przyjaźń i rozłączenie

Przyjaźń i rozłączenie

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Jarosław Iwaszkiewicz, Teresa Jeleńska, Konstanty A. Jeleński: KORESPONDENCJA - rękopis "Uranii" Jarosława Iwaszkiewicza zawiera dedykację - "Konstantemu Jeleńskiemu". Bardzo znaczący finał wieloletniej znajomości, bowiem "Urania" to nie tylko ostatni, ale i jeden z najpiękniejszych wierszy autora "Mapy pogody".
H

Historię przyjaźni pisarza z kraju, uczestniczącego w życiu publicznym komunistycznej Polski, z dwojgiem emigrantów - współpracownikiem "Kultury" i jego matką, tłumaczką "Folwarku zwierzęcego" Orwella - odtworzyć możemy dzięki lekturze ich listów.

W tej korespondencji są luki, czasem słyszymy głos tylko jednej strony listowej rozmowy, ale i tak jest ona fascynująca, a skrupulatne przypisy pokazują jej szersze tło. Teresa (Rena) ze Skarżyńskich Jeleńska, urodzona w 1890 roku, żona dyplomaty Konstantego Jeleńskiego, poznała starszego o cztery lata Iwaszkiewicza i jego żonę Annę z Lilpopów w 1929 roku podczas "zjazdu poetów" w Pławowicach, majątku Ludwika Hieronima Morstina. Pierwsze spotkanie Iwaszkiewicza z synem Teresy, Konstantym Aleksandrem Jeleńskim (rocznik 1922), nastąpiło 14 listopada 1951 roku w Rzymie, po koncercie Artura Rubinsteina. Te szczegóły...

4027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]