Reklama

Ładowanie...

Przyjaźń i rozłączenie

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Jarosław Iwaszkiewicz, Teresa Jeleńska, Konstanty A. Jeleński: KORESPONDENCJA - rękopis "Uranii" Jarosława Iwaszkiewicza zawiera dedykację - "Konstantemu Jeleńskiemu". Bardzo znaczący finał wieloletniej znajomości, bowiem "Urania" to nie tylko ostatni, ale i jeden z najpiękniejszych wierszy autora "Mapy pogody".
H

Historię przyjaźni pisarza z kraju, uczestniczącego w życiu publicznym komunistycznej Polski, z dwojgiem emigrantów - współpracownikiem "Kultury" i jego matką, tłumaczką "Folwarku zwierzęcego" Orwella - odtworzyć możemy dzięki lekturze ich listów.

W tej korespondencji są luki, czasem słyszymy głos tylko jednej strony listowej rozmowy, ale i tak jest ona fascynująca, a skrupulatne przypisy pokazują jej szersze tło. Teresa (Rena) ze Skarżyńskich Jeleńska, urodzona w 1890 roku, żona dyplomaty Konstantego Jeleńskiego, poznała starszego o cztery lata Iwaszkiewicza i jego żonę Annę z Lilpopów w 1929 roku podczas "zjazdu poetów" w Pławowicach, majątku Ludwika Hieronima Morstina. Pierwsze spotkanie Iwaszkiewicza z synem Teresy, Konstantym Aleksandrem Jeleńskim (rocznik 1922), nastąpiło 14 listopada 1951 roku w Rzymie, po koncercie Artura Rubinsteina. Te szczegóły...

4027

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]