Reklama

Przewodnik nieoczywisty

Przewodnik nieoczywisty

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Oczywiście należy wystrzegać się wszelkich uogólnień, jednak najbardziej przygotowanym do podróży po Polsce turystą okazuje się zazwyczaj Niemiec. W jego opasłej walizce znajdą się tłumaczenia książek Szczypiorskiego, Krall, Tokarczuk i Stasiuka. Jeżeli w programie wycieczki jest Warszawa, na wierzchu walizki umieści powieść Doroty Masłowskiej Wojna polsko-ruska.... I za wszelką cenę będzie starał się zrozumieć, jaki związek ma ta książka z Cudem nad Wisłą.
J

Jednak podstawę jego pozaprzewodnikowej wiedzy stanowi najczęściej “Reise in Polen" (“Podróż po Polsce") Alfreda Döblina, niemieckiego Żyda, który przyjechał do naszego kraju w 1924 roku, uznając, że jest on bardziej egzotyczny niż Palestyna. Jego zbiór reportaży stanowi emocjonalne świadectwo zadziwienia odbudowującym się po rozbiorach państwem, świadectwo dojrzewania do zrozumienia: zarówno tych, którzy - w jakże, wydawać by się mogło, barbarzyński sposób - wyburzają zbudowane przez Rosjan w Warszawie prawosławne cerkwie, jak i tych, którzy - choć podobno należą do tego samego narodu - w niczym nie przypominają nowoczesnych, wyemancypowanych Żydów berlińskich. A równie wzruszający, co bolesny opis kamiennego krucyfiksu, dzieła Wita Stwosza w krakowskim kościele Mariackim, stanowi jakby zapowiedź końca opisywanej przez Döblina cywilizacji, który miał nadejść w 1939 roku....

5979

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]