Reklama

Ładowanie...

Przewodnik na czas globalizacji

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI, w swojej najnowszej encyklice dokonał analizy globalizacji. Encyklika nie znajduje wewnętrznych sprzeczności w rozważanych zjawiskach. To sposób ich operacjonalizacji uważa za problematyczny.
P

Przez ostatnie 50 lat obserwowaliśmy, jak dwa zazębiające się zjawiska socjoekonomiczne zalewały nasz świat. Pierwszym z nich był nieustępliwy marsz ekonomii rynkowej, która - za wyjątkiem tragicznych i muzealnych przypadków takich jak Kuba - wyznaczała porządek ekonomiczny, niezależnie od politycznej orientacji państwa. Owa ekonomia wyszła poza kapitalistyczną ortodoksję, zostawiając z niej samą "doksję".

Taki "system operacyjny" obowiązuje w państwach tak różnych jak Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Brazylia, Indie i Republika Południowej Afryki. Zwrotowi ku "wolnorynkowej ekonomii" towarzyszył upadek głównych tyranii, takich jak Związek Radziecki, a nieco szerzej, przejście wielu państw i społeczeństw w kierunku pewnych form demokracji konstytucyjnej. Mimo że pierwsze rezultaty owego zwrotu pozwoliły na upowszechnienie dobrobytu i wolności, nie obeszły się...

5433

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]