Reklama

Przewaga kwantów i sztucznej inteligencji

Przewaga kwantów i sztucznej inteligencji

28.12.2020
Czyta się kilka minut
N

NA POCZĄTKU GRUDNIA 2020 R. zespół chińskich fizyków z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hefei ogłosił, że ich prototypowy komputer kwantowy o nazwie Jiuzhang osiągnął tzw. przewagę kwantową, czyli dokonał obliczeń nieosiągalnych dla zwykłych maszyn. Jak tłumaczy szef zespołu Jian-Wei Pan, urządzenie potrafi uporać się z pewnym specjalistycznym problemem – zwanym „próbkowaniem bozonowym” – w kilka minut, podczas gdy najpotężniejszy obecnie japoński superkomputer Fugaku musiałby nad nim biedzić się przez setki milionów lat.

Co prawda Google już rok temu obwieścił zdobycie przewagi kwantowej, ale zostało ono zakwestionowane przez niektórych badaczy – i przez konkurencję. Specjaliści z firmy IBM zarzucili kolegom z Mountain View, że ich kwantowy rezultat można uzyskać także na klasycznych niekwantowych superkomputerach. W przypadku nowej chińskiej maszyny tego samego zarzutu nie można podnieść.

Google może się jednak pochwalić innym spektakularnym osiągnięciem. Należąca do koncernu firma DeepMind stworzyła algorytm sztucznej inteligencji, który niemal bezbłędnie przewiduje trójwymiarową strukturę białek na podstawie sekwencji tworzących je aminokwasów.

Program Google o nazwie AlphaFold zdeklasował rywali w tegorocznej edycji konkursu CASP – odbywającej się co dwa lata swoistej „olimpiadzie” biologów obliczeniowych zajmujących się białkami.

Jak mówi John Moult, jeden z organizatorów CASP, DeepMind w pewnym sensie rozwiązał problem, z którym badacze zmagali się od pół wieku.

Dokładna znajomość kształtu białka jest kluczowa dla zrozumienia jego funkcji i działania, dlatego AlphaFold może zrewolucjonizować biologię molekularną. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]