Reklama

Ładowanie...

Przestrogi proroka

09.11.2003
Czyta się kilka minut
Spośród nielicznych wzmianek o konkretnych kobietach w Księdze Izajasza wszystkie, z wyjątkiem jednej, odnoszą się do kobiet bezimiennych. Jedyną wymienioną z imienia jest Sara, żona Abrahama (51, 2).
G

Godne odnotowania jest także to, że w kilku miejscach Izajasz używa, według współczesnych określeń, języka inkluzywnego, tzn. mówi o “sługach i służebnicach" (14, 2), “synach i córkach" (43, 6; 49, 22; 56, 5; 60, 4), “królach i księżniczkach" (49, 23), “oblubieńcu i oblubienicy" (61, 10). Nie zmienia to przeważającego w Księdze (jak i całej Biblii) androcentrycznego sposobu wyrażania się, w którym forma męska uważana jest za obejmującą obie płcie. Niekrytycznym podejściem do stosunków panujących między mężczyznami i kobietami jest również Iz 3, 12: “Ach, mój lud! Młokos go ciemięży i kobiety nim rządzą" (przekład BT). Nie tyle bowiem chodzi tutaj o faktyczne rządy kobiet, co opis katastrofalnego stanu narodu wybranego - “rządzą nim zniewieściali mężczyźni". Do dziś tego rodzaju sformułowanie pozostaje obelgą...

Księga zawiera jednak przynajmniej dwa fragmenty...

4748

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]