Reklama

Przepis na dobrego biskupa

Przepis na dobrego biskupa

15.09.2019
Czyta się kilka minut
Jak brzmi? Najnowszą wersję przedstawił papież Franciszek na spotkaniu z biskupami, którzy zostali wyświęceni w minionym roku. Jego rady można ująć w 10 punktach.
FOT. DAMIAN KLAMKA/East News
T

To słyszeliśmy wiele razy: „Biskup powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?” (1 Tm 3, 2-5).  

Tak pisał apostoł Paweł do pierwszych wspólnot chrześcijan. Ideał przez wieki nie stracił wiele na aktualności – zmieniły się może okoliczności, ale nie ludzkie przywary. Niemniej co jakiś czas kreślono nowe modele „dobrego biskupa”. Ostatnią, zaktualizowaną wersję przedstawił 12 września papież Franciszek na spotkaniu z „nowymi biskupami” (wyświęconymi w minionym roku). Jego rady można ująć w 10 punktach.

1. Bądź blisko ludzi

Nie dlatego, że tak wypada, tylko dlatego, że to istota twojej służby. Bądź z nimi nie w ustalonych godzinach urzędowania czy podczas oficjalnych, „okolicznościowych” spotkań. Bez przerwy.

2. Nie bój się ich

 „Nie bądź jak destylowana woda” – mówi papież. Nie bój się ubrudzić rąk, wstać zza biurka, wyjść na ulicę. Nie bój się ludzi ani ryzyka, jakie niesie spotkanie z nimi.

3. Nie narzekaj 

Ani że ludzie są źli, ani że świat zmierza w złym kierunku. Nie bądź pesymistą. Dobro nie zależy od twoich umiejętności – mówi papież – tylko od „cierpliwego Siewcy”, jakim jest Bóg.

4. Nie burz mostów i nie siej nienawiści

Boża miłość nie ma ograniczeń i obejmuje każdego człowieka. Biskup, który dzieli ludzi, jest antybiskupem.

5. Żyj skromnie

Przepych, nieumiarkowanie i zaspakajanie drugorzędnych potrzeb „sklerotyzują serce”.

6. Troszcz się o biednych i wykluczonych

To nie abstrakcyjne dane z badań społecznych, tylko konkretni ludzie: idź do nich, spotkaj się, pomóż.

7. Nie otaczaj się pochlebcami

Ani karierowiczami, ani sługusami, ani potakiwaczami, których wkoło tak wielu jest.

8. Nie bój się krytyki

Słuchaj ludzi także wtedy, gdy mówią „rzeczy niemiłe twoim uszom”. 

9. Bądź blisko swoich księży

Otaczaj ich miłością i troską. Zachęcaj, by wypłynęli na głębię, a nie brodzili po mieliznach. 

10. Bądź blisko Boga 

 „Bóg nas kocha i jest nam bliski” – przypomina papież najważniejszą prawdę Ewangelii. Biskup ma być jej namacalnym znakiem, sakramentem „bliskości Boga”. By tak się stało, sam musi tej bliskości na co dzień doświadczać. 

O tym, prawdę mówiąc, Franciszek powiedział na samym początku. Z tego „przykazania” wynikają wszystkie inne. Niech więc będzie puentą dla pozostałych dziewięciu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dla mnie rodzinna jest najważniejsza. Nawet polityka nie dała mi tyle szczęścia! Zawsze musiałem nosić maski, kiedy byłem w platformie. Bóg dał mi dwie rodziny. Rodzinę biologicą i rodzinę, którą jest dla mnie kościół. Kościoły uważam za braci i siostry. I po śmierci Ojca musiałem stanąć na czele swojego domu i się zatroszczyć o rodzinne. Nigdy bym nie porzucił rodziny dla kościoła. Bo to walka o interesy a nie o prawdę i o Boga. Mam dwie rodziny . Jedną z nich jest kościół, chodź mówiąc szczerze nigdy tego nie chciałem. Chrystus przewartościował moje życie. Rodzina jedna i druga oraz moi przyjaciele to dla mnie największy skarb. Byli oni zemną w tych pięknych i trudnych chwilach =============> https://www.youtube.com/watch?v=1StCWr_uY28

łatwiej o przepis na z ł e g o biskupa: to z dużym prawdopodobieństwem sukcesu p o l s k i biskup, wyświęcony przez JP II

Pozwolę sobie wrzucić własne 3 grosze, często to robię wiec żadna to nowość. Były proboszcz mojej parafii, dziś emeryt, rezydent wymyślił, jak twierdzi osobiście, 10 przykazań dla kierowcy. Na Krzysztofa zawsze nas nimi raczył. Miałem średnią przyjemność kiedyś obserwować go jako kierowcę i muszę powiedzieć, że miał gdzieś wymyślone osobiście przykazania. Zresztą o tym świadczyły zdarzenia w jakich brał udział. Nie oceniam go, wiem jak trudno być takim jakim chciało by się być w własnych i innych oczach. Wymyślanie takich rzeczy przychodzi nam łatwo, gorzej z konsekwentnym postępowaniem w zgodzie z nimi. Zazwyczaj wymyślamy je dla innych, sami przecież jesteśmy słabi i grzeszni. Bo i co stoi na przeszkodzie Biskupowi Rzymu wywalić na zbity pysk wszystkich niegodnych zaszczytu biskupa? Wspomniany już proboszcz kiedyś opowiedział jak powinno się traktować wikariusza - jak psa, dobrze karmić, a na noc spuszczać z łańcucha.

Zabrakło mi tego przepisu, nich to będzie jedenasty: Spełniaj posługę jednania (2Kor 5,11)
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]