Reklama

Przemyk i inni

Przemyk i inni

13.05.2008
Czyta się kilka minut
12 maja 1983 r. na placu Zamkowym milicja zatrzymała maturzystę. Razem z kolegami świętował egzamin dojrzałości. Dwa dni później Grzegorz Przemyk nie żył. W latach 80. zginęło kilkunastu chłopców w jego wieku.
P

Po licznych śledztwach prokuratorskich i dziennikarskich wiadomo, co stało się na placu Zamkowym, a potem na komisariacie milicji, dokąd zabrano Przemyka i skąd trafił do szpitala w stanie agonalnym. Wiadomo, jak potem na polecenie najwyższych władz PRL tuszowano sprawę, jak sfingowano proces pracowników pogotowia i skazano ich, niewinnych ludzi (siedzieli w więzieniu; po 1989 r. wyroki uchylono). Wszystko po to, aby ochronić morderców - milicjantów. Tuszowano na tyle skutecznie, że po 1989 r., mimo kilku procesów, za śmierć Przemyka nie odpowiedział żaden z bezpośrednich sprawców ani "sprawców zza biurka" - poza jednym. Oficer dyżurny komisariatu (instruował podwładnych: "Bijcie tak, żeby nie było śladów") został skazany na 2 lata więzienia, ale nie odsiedział ani jednego dnia, bo, jak twierdzą opinie lekarskie, na skutek wyroku doznał takich zmian w psychice, że odbywanie...

3001

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]